Bilim ve Doğa

Evimiz, yuvamız biricik Dünya hakkında bazı bilgiler

Dünya yaklaşık 4,6 milyar yaşında.

Dünya’nın ağırlığı 5,972,190,000,000,000 kg. Bu ağırlığın ne kadar olduğunu anlayabilmek için gözünüzde 6 milyar C sınıfı otomobil canlandırmayı deneyebilirsiniz.
dunya-hakkinda-bilgiDünyanın çapı ekvatorda 12,756 km, kutuptan kutba ise 12,714 km’dir. Ekvatoral çapın daha büyük olmasının nedeni Dünya’nın ekseni etrafında dönerken oluşan merkezkaç kuvvetidir.

Dünyanın çevresi ya da başka bir deyişle ekvatorun uzunluğu 40,030 km’dir.

Dünya’nın 1 uydusu vardır. Ona Ay diyoruz.

Ay’ın Dünya’ya uzaklığı 383,400 km’dir.

Süper bilgi: Dünya ile Ay arasındaki mesafeye güneş sistemindeki diğer tüm gezegenleri sığdırabilirsiniz.
ayin-dunyaya-uzakligiDünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinin uzunluğu 149,598,262 km’dir.

Dünya, Güneş etrafındaki turunu 365.26 günde tamamlar.

Dünya üzerinde ölçülmüş en düşük sıcaklık -88 °C, en yüksek sıcaklık ise 58 °C‘dir.

Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı giderek azalıyor. Ama bu sizi korkutmasın sakın. Zira DÜnya’nın dönüş hızındaki yavaşlama 100 yılda 17 milisaniye. Bu yavaşlama bizim yaşam sürelerimiz için fark edilebilir bir değişim yaratmıyor. Ancak 140 milyon sonra yaşayanların 1 günü 24 saat değil, 25 saat olacak.

Aslında Dünya’nın kendi etrafında dönüşünü tamamlaması yani bir gün tam olarak 24 saat değil. 23 saat, 56 dakika ve 4 saniye.

Dünya kütlesine göre çok güçlü bir manyetik alana sahip. Bunun nedeni sahip olduğu nikel-demir çekirdeği. Bu çekirdeğin yarattığı manyetik alan Dünya’yı ve de bizi Güneş’in öldürücü ışınlarından koruyor.
uzaydan-dunyaAy, Güneş sistemindeki en büyük uydu. Bu aslında biraz enteresan bir durum, çünkü dünya Güneş sistemindeki 5. büyük gezegen.

Dünya, Astronomlar tarafından antik Roma tanrıların isimleri ile isimlendirilmemiş tek gezegen. bkz: Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn hep Romalıların tanrılarının isimlerini almış.

Dünya, Güneş sistemindeki yoğunluğu en fazla olan gezegen. Dünya’nın 1 santimetreküp hacmindeki maddesi ortalama 5,52 gram.

Önceki yazı

Birayı içmek dışında yapabileceğiniz 9 süper şey

Sonraki yazı

Fazla oturmak bizi öldürüyor mu?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir