Bilim ve Doğa

Düdüklü tencere nasıl çalışır?

Düdüklü tencere temel fizik prensiplerinden yararlanarak yemekleri yüksek ısıda, daha çabuk pişirmeye yarayan bir tür pişirme kabıdır.
duduklu-tencere1Düdüklü tencere 1679 yılında Fransız Fizikçi Denis Papin tarafından bulundu. Papin, düdüklü tencereye geliştirirken yola çıktığı çok basit bir prensip vardı. Su deniz seviyesinde 100 C derecede kaynama noktasına ulaşır. Su bu koşullarda daha fazla ısı kazanamaz. Kaynama noktasına eriştikten sonra kazandığı enerji buharlaşma ile uzaklaşır. Atmosfer basıncı azaldıkça suyun kaynama derecesi düşmeye devam eder. Öte yandan basınç arttıkça suyun kaynama noktası da yükselir. Düdüklü tencere bu basit fizik olayından yararlanır.

duduklu tencerenin mucidi

Düdüklü tencerenin mucidi Fransız Fizikçi Denis Papin ve tasarladığı ilk düdüklü tencere

Düdüklü tencere su buharının herhangi bir şekilde dışarı çıkmasına izin vermez. Su kaynamaya başlayınca ortaya büyük ölçüde buhar çıkar. Dışarı çıkamadığı içinde kabın içinde birikir. Bu da tencere içindeki basıncın artmasına neden olur. Basınç arttıkça suyun kaynama noktası yükseldiği için su 125 C dereceye kadar ısınabilir. Bu da tenceredeki besinlerin çok daha çabuk pişmesini sağlar.

Düdüklü tencerede pişen besinlerin yüksek ısı nedeniyle vitaminlerini ve yararlı besin öğelerini kaybettiği düşünülür ancak besin daha hızlı piştiği ve havayla temas etmediği için durum tam tersidir.
duduklu-tencere
Düdüklü tencere kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

– Pişirme sırasında düdüklü tencerenin için atmosfer basıncının çok daha üzerinde bir basınç birikir. Modern düdüklü tencerelerinin çoğunda bu duruma karşı emniyet sistemleri vardır. Emniyet sistemi basınç boşaltılmadan kapağın açılmasını engeller. Ancak basınç tahliye edilmeden herhangi bir şekilde düdüklü tencerein kapağı açılırsa ciddi bir patlama meydana gelebilir.

– Düdüklü tencerenin içine her zaman yeterli ve doğru miktarda su konulmalıdır. Faza su koyulması düdüklü tencere içindeki basınç seviyesinin emniyetli sınırları aşmasına ve kazalara neden olabilir. Az su konulması ise emeğin yanmasına neden olabilir.

Önceki yazı

21 Photoshop uzmanı fazla kilolu bir kadını nasıl "düzeltti"?

Sonraki yazı

Birayı içmek dışında yapabileceğiniz 9 süper şey

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir