BlogSanat ve Eğlence

Dergi kapaklarının inanılmaz evrimi

ABD’de son 100 yılda dergilerin, dolaylı olarak insanların nasıl değiştiğini inceleyen Karen X. Cheng, ülkenin en popüler dergilerini incelediği harika bir yazı hazırlamış.

1- COSMOPOLITAN
cosmopolitan kapak

Cosmopolitan, başlarda kadınların kapalı bir şekilde giyindiği kapaklar kullanıyordu. Daha sonra kıyafetler biraz azaldı, en sonunda seksi kadınsız kapak çıkaramaz oldu.

Kadınlar yıllar içinde sosyo-ekonomik olarak daha iyi bir yere geldikçe, “bağımsız kadın”ın daha çok hoşlanacağı konuları incelemeye başladılar. Ya da hepsi daha falza satmak içindi. Karar sizin.cosmopolitan kapakları

2- SEVENTEEN

seventeen kapak

Seventeen, ABD’nin en çok satan ergen kız dergilerinden biri. Yayın hayatına başladığında “Bize hikayelerinizi anlatın” mottosunu kullanan dergi, artık “Harika vücuda sahip olun!”u tercih ediyor.

seventeen kapaklar

3- VOGUE

vogue kapak

Vogue, yayın hayatının başından beri harika kapak tasarımlarıyla çıktı. Zaman geçtikçe kapaklarda daha fazla dikkat çekmesi için yazıları artıran Vogue, kapaklarında kaliteli çizgisini pek bozmamış nadir dergilerden birisi.

vogue kapaklar

4- TIME

time kapak

Time, kırmızı çerçeveli kapak tasarımını bir marka haline getirmeyi çok iyi şekilde başarmış. Zamanın ikonlarını kapağına taşıyan Time, yayına başladığı günden beri bu şekilde devam ediyor.

time kapaklar

5- NATIONAL GEOGRAPHIC

 national geographic kapal

70’li yıllara kadar National Geographic kapaklarının yazı bazlı oluşu, Y nesli üyelerini şaşırtmış olmalı. Fotoğrafçılık konusunda bir marka haline gelmiş bir derginin uzun yıllar sadece yazı yazan kapaklarla çıkması gerçekten çok ilginç. Time gibi, National Geographic de sarı çerçevesini marka haline geitrmeyi başarmış dergilerden.

national geographic kapaklar

6- GQ

gq kapak

Okuyucu kitlesinin büyük bölümünü erkeklerin oluşturduğu GQ’nun, 90’lara kadar kapaklarına kadınları taşımamış olması çok ilginç. 90’lar sonrası bu ucuz pazarlama taktiğini keşfeden GQ, satışlardan memnun kalmış olmalı.

gq kapaklar

Resimler Karen X. Cheng’in Medium sayfasından alınmıştır.

Önceki yazı

Fellini filmlerinden unutulmaz kareler

Sonraki yazı

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 8-Bit oyun olsaydı

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir