Sanat ve Eğlence

Darth Vader kimdir?

Darth Vader, Star Wars serisinin başlıca kötü karakterlerinden biridir. Sinema dünyasının en tanınan kötü karakterleri arasında ilk üçte yer alır. Star Wars evreni kronolojisinde 3. filmin yani Revenge of the Sith (Sith’in İntikamı) bölümünün sonunda ortaya çıkar.

darth-vader-kim

Yazının bundan sonrası seriyi izlemeyenler için spoiler içerebilir.

Darth Vader, Danca kara baba anlamına gelir. Darth Vader robot değil insandır. Robot gibi görünmesinin nedeni onu hayatta tutan giyilebilir yaşam destek sistemidir. Kolları ve bacanakları biyoniktir. Maskesi sayesinde nefes alabilir. Giysisinin üzerindeki ışık ve butonların işlevini kimse bilmemektedir. Filmlerde bu butonlara hiç basılmamıştır.
anakin-skywalker-star-warsDarth Vader, çocukken Tatooine gezegeninde kendi halinde bir kadın olan annesiyle yaşar. (Merak edenler için annesi Shmi Skywalker’dır.) Gerçek adı Anakin Skywalker’dır. Çok yetenekli bir çocuktur. Bir görev nedeniyle Tatooine’ye yolu düşen Jedi Ustası Qui-Gon Jinn tarafından keşfedilir. Qui-Gon Jinn’e göre Anakin’in gücü Usta Yoda’dan bile fazladır. Usta Qui-Gon Jinn, sonunda Anakin’i eğitmek ve bir jedi olmasını sağlamak için onu Jedi Akademisi’ne yazdırır. Burada kendisiyle ilgili “Güç’e denge getirecek kişi” kehaneti yapılır.
anakin-skywalkerUsta Qui-Gon Jinn’in Anakin’in eğitimini, padawanı yani çırağı olan Obi Van Kenobi’ye verilir. Obi Van Kenobi usta olduktan sonra uzun yıllar Anakin’i eğitir. Onunla çeşitli tehlikeli görevlere katılır. Anakin hemen her konuda çok yeteneklidir. Güç’ü kullanma konusunda çok gelişmiştir. Her tür aracı en süper şekilde kullanabilir. Anakin çok yetenekli olduğu kadar bu yetenekleri dolayısıyla kibirli ve sabırsız bir karaktere sahip olmuştur.

Cumhuriyetin içine sızan ve senatoyu ele geçiren gizli bir Sith lordu olan Şansölye Palpatine yani Dart Sidious, Anakin’i yakından takip eder. Çeşitli şekillerde Anakin’e nüfuz eden Dart Sidious, sonunda onu Güç’ün karanlık tarafına çekmeyi başarır. Anakin’in karanlık tarafa geçmesinde annesinin çöl yaratıkları tarafından öldürülmesi ve kabus-kehanetlerinde karısı Padme Amidala’nın öleceğini görmesinin çok büyük rolleri vardır.
anakin-obi-van-kapışmasıAnakin Skywalker, karanlık tarafa geçer ve Yoda Akademisi’ndeki bütün jedi adayı çocukları lightsaber’dan geçirir. Sabi sübyanı kesip biçen Anakin’e, karısı ve çocuklarına hamile olan Padme Amidala da sırt çevirir. Buna karşı daha da kontrolden çıkan Anakin, bir görev için Mustafar gezegeninde olan ustası Obi Van’ın peşine düşer. Mustafar’a ulaştığında Obi Van ile dehşetli bir kılıç düellosuna girişirler. Obi Van ne kadar istemese de sonunda Anakin’in kollarını ve bacaklarını keser ve onu yeni soğumuş lavların ve sıcak küllerin üzerinde bırakarak olay yerinden uzaklaşır.

Onun simgesel Darth Vader’a dönüşme noktası da bu olur. Ustası Darth Sidious, can çekişmekte olan Anakin’i bulur. Sonra onun hayatta kalmasını sağlayan bir yaşam destek sistemi ve robotik kol ve bacaklar yaptırır. Anakin neredeyse tamamen yanmış olmasına rağmen bu sayede hayatta kalır. Ustası kulağına yeni adını fısıldar, artık o Dart Vader’dır.
dart-vader-dönüşümAnakin Dart Vader’a dönüşürken karısı Padme Amidala da can çekişmektedir. Amidala’yı kurtarmak mümkün olmaz ama karnındaki bir kız biri erkek ikizler kurtarılır. Bu çocuklar Luke Skywalker ve Leia Skywalker’dır. Karanlık tarafın onları bulmaması için iki kardeş daha kundaktayken ayrılarak galaksinin zıt uçlarına gönderilir.

Bundan sonrası Sithlerin yükselişi, Jediların ise yeraltına çekilmesi sürecidir. Dart Vader bu süre boyunca çeşitli kötülükler yapar ve imparatorluğa karşı ortaya çıkan cumhuriyetçi asilerle savaşta kötülerin en önemli adamı olarak kariyer yapar. Bu arada kendine gezegenleri yok edebilen Ölüm Yıldızı’nı yaptırır. Dart Vader acımasız bir karakterdir. İsyancılarla mücadelesinde başarısız olan subaylarını tereddütsüz öldürür. Ölüm Yıldızı ile gezegenleri patlatması da gaddarlığının acayip bir göstergesidir.

Aradan yıllar geçmiştir. Luke Skywalker büyümüş ve gizli gizli kendisini koruyan Obi Van Kenobi sayesinde Yoda’yı bularak yaman bir jedi olmuştur. Leia ise isyancılara karışmıştır ve önemli bir liderdir.

Süreç devam ederken Luke ve Dart Vader baba – oğul olduklarından habersiz birkaç kez kılıç kılıca gelirler. Hatta bunlardan birinde Dart Vader, lightsaver ile Luke’un elini keser.
Luke_vs_VaderSerinin finalinde Luke ve Dart Vader son kez karşı karşıya gelir. Artık birbirlerinin baba – oğul olduklarını biliyorlardır. Ama yine de çarpışırlar. Sonunda Luke babasını yere serip kılıç elini de keserek onu mağlup eder. Dart Sidious kendi tarafına geçmeyen Luke’u öldürmeye çalışırken Dart Vader, son bir kuvvet ustası Dart Sidius’u öldürür ve oğlunu kurtararak tekrar iyi tarafa geçer. Sonra da can verir. Dart Vader’ın hikayesi böyle.

Filmlerde yer almaz ama Dart Vader da kendi çırağı olan Galen Marek’i yetiştirmiştir.

Filmlerde Anakin Skywalker’ın çocukluğunu Jake Lloyd, gençliğini ise Hayden Christensen oynamıştır. Dart Vader olduktan sonra yüzü sadece serinin son filminin sonunda bir kez görülür. Burada karakteri Sebastian Shaw canlandırmıştır. Dart Vader’ı seslendiren sanatçı ise James Earl Jones’tur.

Önceki yazı

Frida Kahlo kimdir?

Sonraki yazı

İç güveyi nedir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir