Cinyus Facts

Damacana kelimesinin kökeni nedir?

Damacana bizim büyük şişeleri tanımlamak için kullandığımız bir kelime. Neredeyse artık hepimizin evinde bunlardan bir ya da daha fazlası mevcut ve her gün pompalamak suretiyle kendileriyle yakın bir ilişki içindeyiz.

Bizim bildiğimiz damacanalar 19 litre hacminde. Damacanaların neden 19 litre olduğunu başka bir yazıda açıklamıştık.
damacana

İçme suyu ihtiyacımızı karşılama noktasında çok hayati bir yeri olan bu kocaman şişelerin isimlerinin nereden geldiğini merak ettiniz mi peki hiç? Kulakta çok oryantal tınılar yarattığı için genelimiz damacana kelimesinin Ortadoğu Türkçe, Arapça ya da Farsça falan olduğunu düşünmüş olabiliriz. Şam yani Damascus’e benzediği için kelimenin kökeninin Damascus olduğu söyleniyor ama durum hiç de öyle değil.

Mesela damacananın İngilizcesi demijohn. Fonetik benzerlik şaşırtıcı. Acaba İngilizce’ye de Doğu dillerinden mi geçti? Çok karışık.

Aslında Damacana kelimesi Fransızca dame-jeanne kelimesinden geliyor. Damejeanne aslında bir birleşik kelime. Dame kadın demek, jeanne ise bir kadın ismi. Çevirirsek Jeanne Hanım gibi bir şey oluyor. Ne alaka diyebilirsiniz. Bir efsaneye göre bu yuvarlak gövdeli büyük şişeler adını Napoli Kraliçesi Jeanne ya da Joanna’dan alıyor. Hayli karmaşık bir hikayesi olan Napolili Jeanne ile şişelerin yolunun nasıl kesiştiğine dair farklı farklı birçok öykü var.

Napoli Kraliçesi Jeanne

Napoli Kraliçesi Jeanne

Bazıları ise kelimenin İran kökenli olduğunu ve “damghan” kelimesinden türediğini söylüyor. Damghan, döneminde İran’da cam üretiminin merkeziymiş. Dev şişelerin de ilk burada yapıldığı için damghan olarak adlandırıldığı düşünülüyor.
damghan-iran-damacana

Bazılarına göre Fransızlar kolay söyleyebilmek için bir ses benzeşmesi oyununa başvurmuş ve damghan’a “dame jeanne” diyerek işin içinden çıkmış.

Önceki yazı

Yeni kuşaklar ve bilmeyenler için hızlandırılmış Star Wars kursu

Sonraki yazı

5 dakika daha diyemeyeceğiniz uyandırma garantili 16 çalar saat

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir