Sanat ve Eğlence

Daha önce hiç izlemeyenler Star Wars filmlerini hangi sırayla izlemeli?

Star Wars sinema tarihinin hatta belki tarihin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Kendine özgü görselliği, iktidar ilişkileri, aşk, iyilik-kötülük her şey Star Wars’da mevcut.

Star Wars 80’lerde ve 2000’lerin başında genç olanların yakından takip etme şansı bulduğu filmlerden oluşuyor. Onlar için sıkıntı yok ama seriyi hiç izlememiş olanlar için enteresan bir sorun söz konusu. Star Wars, farklı dönemlerde çekilmiş 3’er filmlik 2 ayrı seriden oluşuyor. Star Wars filmlerinin hangi sırayla izleneceği sorunsalı yeni serinin eski seriden daha önceki bir geçmişi konu almasından kaynaklanıyor.

Star Wars filmlerinin çekim tarihleri ve isimleri şöyle:

– Star Wars 4: A New Hope (1977)
– Star Wars 5: The Empire Strikes Back (1980)
– Star Wars 6: Return of the Jedi (1983)

– Star Wars 1: The Phantom Menace 1999
– Star Wars 2: Attack of the Clones (2002)
– Star Wars 3: Revenge of the Sith (2005)

Gelelim hangi sırayla izlenmeli sorusunun yanıtına. Bu konuda şunu yapın ya da bunu yapın diyenlere itibar etmeyin. Filmleri çekildiği sıra ile izleyebilirsiniz. Ancak 40 yıl öncesine ait görsel efektler sizi seriye başlatmadan soğutabilir ki dönemine göre gayet iyi efektlere sahiptir. İyi bir giriş yapmak için yeni seriden de başlayabilirsiniz. Kronolojik olarak da adapte olmakta zorluk yaşamazsınız. Bu konuda seçim sizin elbette ama çekim sırasıyla izlemek daha doğru görünüyor. Sonuçta senaryo ve kurgu çekim sırasına göre oluştuğu için takip etmek ve olay örgüsünü anlamak daha kolay olabiliyor.

Önceki yazı

Sağlıklı beslenmeye ve zayıflamaya karar verenlere birbirinden motive edici ve komik Canan Karatay capsleri

Sonraki yazı

Sinema tarihinin ikonik gözlükleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir