Genel

Daha az plastik tüketmek için bazı kolay numaralar

Plastik ürünlerin hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Markete, manava, pazara gittiğimizde raflardan poşetlere dolduruveriyoruz ürünleri. İşyerinde kahve içerken, su tüketirken hemen bir plastik ya da plastik de içeren kağıt bardakları alıp bulaşık derdiyle uğraşmadan masamızın altındaki çöp kutusuna atıveriyoruz. Yolda susadık mı? Yol üstünde bir bakkala girip pet şişe alalım, ferahlayalım sonra da atalım gitsin. Bir toplantı mı düzenlenecek? Kim uğraşsın tabakla çanakla! Alalım tek kullanımlık yemek setlerini, koyalım kocaman plastik bir çöp kutusu, içine de plastik simsiyah bir çöp torbası. Sonra deniz kenarında sahilde yürürken uçuşan çöp poşetlerini seyre dalalım ve o uçuşan poşet uça uça nereye vardıklarını asla düşünmeyelim.
daha az plastik tüketmek için
Plastik kullanmak hepimizin işine geliyor ve hayatlarımızı kolaylaştırıyor. Peki, bu kadar plastik kullanmanın sonuçları neler? Cevap korkutucu! Her yıl 4 ila 12 milyon metrik ton plastiğin okyanusa doğru ilerlediği tahmin ediliyor. Bu rakamın yükselmesi muhtemel. 2050 yılına kadar denizdeki plastik miktarının balık miktarından daha ağır olacağını öngörülüyor. Tabii bu plastikler denizde zararsız sürüklenip durmuyor. Ayrışmadığı için mikro plastiklere dönüşüp yiyeceğimiz gıdanın içinde tekrar bizi buluyor. Yani, balık yerken biraz da plastik yiyoruz  diyebiliriz.

Plastik kullanımı konusunda radikal bir karşı tavır şart. Ama günlük hayatımızda da birkaç küçük değişiklikle plastik kullanımımızı azaltmak çok kolay.  Küçük değişiklerden başlayarak da büyük oranda dünyayı koruyabiliriz. Her gün kullandığımız ürünleri, paketsiz alternatifleriyle değiştirerek, çevre üzerinde büyük bir olumlu etki yaratabiliriz.
 

Plastik kullanımını en aza indirmek işte bazı meydan okumalar!

 
Duş jeli yerine, sabun kullan. Hatta paketsiz, yerel üretim sabun ikinci bir challenge olarak alınabilir.

zeytinyağlı sabun

Plastik diş fırçası kullanma. Bambu diş fırçaları ne güne duruyor.

plastik diş fırçasına alternatif bambu diş fırçası

Dışardan yemek söylediğinde plastik çatal bıçak isteme.

fastfood plastik atıkları

Pet şişeden su içmeyi bırak! Hemen seveceğin, kullanışlı bir matara edin. Eğer bunu başarırsan bir sonraki aşama belediyeden meydanlara mataran için su sebili talep et. Bedava su herkesin hakkı!

su mataraları

Kahvesiz duramam dersen hemen bir mug al.  Kahveciye gittiğinde kahveni karton bardakta içme. Hele plastik hiç!

kahveyi plastik bardakla içmeyin

Tekrar kullanılabilir bez çantalardan edin ve naylon poşetsiz de idare edebileceğini hissettiğin her an hayır de. Mahallenin manavı, bakkalı seni plastik poşet poşeti kabul etmeye zorlayacak atiklikte olabilir, ama direnerek kazanacağız.

bez alışveriş çantaları

Market alışverişlerin sırasında paketli ürün satın almamaya çalış. Paketsiz ürünleri tercih et. Paketlenmiş mantar yerine pazardan taze mantar.

pazar

Önceki yazı

Son dönemin en süper bilimkurgu dizileri

Sonraki yazı

Büyücüler Market: Her türlü büyü, tılsım ve muska malzemesi bulunur

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir