Sanat ve Eğlence

Count Dooku’nun Star Wars aleminin en süper karakteri olduğuna dair harika ayrıntılar

Count Dooku ya da Kont Dooku veya Sith ismiyle Darth Tyrannus… Star Wars Star Wars: Attack of the Clones filmiyle seriye dahil olan kötü karakterlerden biridir. Christopher Lee’nin (R.I.P) efsane oyunculuğuyla can vermesi başlı başına Count Dooku’nun filmlerin en izlenmeye doyulamayası karakterlerinden biri yapmaya yeter de artar bile ancak karakter hakkında hayranlık verici daha birçok nota vardır. Birçok Star Wars hayranına göre Dooku, Star Wars külliyatında gördüğümüz en baba ve hayranlık uyandırıcı karakterlerin başında geliyor. Elbette bunun birçok nedeni var.

Kont Dooku ile ilgili birçok teori olsa da geçmişi ile ilgili bildiğimiz net şeyler var. Bunlardan biri kendisinin eski bir Jedi ustası olduğu. Hatta Dooku, Yoda’nın öğrencisidir. Usta olduktan sonra da Obi Wan Kenobi’nin ustası Qui Gon Jin’in hocası olmuştur. Harika bir lightsaber tekniği vardır. Kendi çapında salon beyefendisi bile diye biliriz kendisi için

Kont Dooku’nun jedi’lıktan ayrılmasının nedeni Jedi Konseyi’nin politikayla fazla içli dışlı olması ve bu yüzden konseyin aldığı kararları doğru bulmamasıdır. Ayrıca cumhuriyetin de yozlaştığına inanır. Bu yüzden daha fazla jedi’lar arasında kalmaz ve ansızın hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur. Bir süre kendisinden hiç haber alınamaz ve ne olduğuna dair kimse bir şey öğrenemez. Kimilerine göre Count Dooku jedi-cumhuriyet ilişkisinin yozlaşmasına başkaldırdığı için, en azından başlarda, bir nevi Jedi idealisti bile sayılabilir.

Dooku, ortadan yok olmasından bir süre sonra galakside ayrılıkçı hareketi başlatır. Binlerce sistemin cumhuriyetten ayrılmasında Kont Dooku’nun önemli bir etkisi vardır. Hatta Dooku’nun ayrılıkçıların lideri olduğu bile söylenir. Örneğin Geonosis’te ayrılıkçılara esir düşen Obi Wan Kenobi’yi kendisine katılmaya davet etmesinin arkasında da bu vardır. Gerçi o zaman Dart Sidious’a hizmet etmektedir ama jedi takımı bunu bilmemektedir.

Darth Sidious’un kendisine kanca atmasının nedeninin ayrılıkçılar üzerindeki etkisinden yararlanmak olduğuna dair söylentiler vardır. Dooku, Dart Sidious’a çalışmaya başladıktan sonra jedi tecrübelerinin üzerine bir de sith tekniklerini ekleyerek son derece güçlü bir adam haline gelmiştir. Tıpkı Sidious gibi o da sağa sola elektrik verebilir ve rakiplerini alt edebilir.

Dooku ile ilgili başka bir teoriye göre kendisi aslında Dart Sidious’u da devre dışı bırakıp kendi kafasındaki düzeni yaratma peşindedir ama bunu kim gerçekten bilebilir ki.

Dooku filmlerdeki ve diğer Star Wars anlatılarındaki en centilmen kötü karakter olarak nitelenebilir. Öfkeye kapılmaz, soğukkanlıdır. Rakiplerine ya da düşmanlarına saçma sapan kötülükler yapma peşinde değildir. Kötülük olsun diye kötülük yapmaz. Anakin’le dövüşürken ettiği şu laf bile onun jedi felsefesine ne kadar hakim ve aslında sadık olduğunun bir göstergesidir: “Twice the pride double the fall.” Yani, “Fazla gurur başarısızlığa neden olur.”

Yoda’dan aldığı eğitim ve kullandığı özel lightsaber tekniği onu lightsaber düellolarında amansız bir rakip yapar. Dooku bir makashi üstadıdır. Makasi lightsaber formu alışık olduğumuz üzere lazer blaster’a karşı savunma amacı taşımaz. Bu teknik kılıç kılıca daha doğrusu lightsaber-lightsaber’a yapılan dövüşler içindir. Dooku’nun kendine has lighsaber’ı ve kendine has lightsaber tutuşu ve savuruşu makashi tekniği uygulaması kullandığı için öyledir.

Dooku, birebir de hatta ikiye birde Obi Wan’ı fena hırpalamış, Anakin Skywalker’ın sağ kolunu dirsekten kesmiştir. Bunun hemen üzerine de Yoda ile teke tek kapışmış ve onu da savuşturmayı başarmıştır. Tekniği çok zalımdır denilebilir kendisi için.

Count Dooku, Star Wars: Revenge of the Sith’de tekrar Obi Wan Kenobi ve Anakin Skywalker ile kapışır. Obi Wan’ı yine ekarte eder ancak Anakin tarafından önce elleri sonra da başı kesilerek öldürülür. Çoğu kişi Dooku’nun Anakin Skywalker karşısındaki bu yenilgisini düello esnasında kimlik değiştirmiş halde ortamda olan Dart Sidious’un Güç’ü kullanarak kendisini Anakin karşısında zayıf düşürmesine bağlar. Bu durum için kendisi Darth Sidious tarafından harcanmıştır diyenler vardır. Ne kadar doğru bilemiyoruz. Ama son anda bile Palpatin kılığına bürünmüş sith lordunu deşifre etmediğini biliyoruz.

Count Dooku’nun dikkat çeken başka bir olayı da kullandığı solar sailer ya da güneş yelkenlisidir. Gemisi bile aslında adamın ne derece rafine olduğunun bir göstergesidir aslında.

Solor-Sailer-count-dooku

Bu arada Dooku’nun count ya da kont unvanının, Star Wars yapımcılarının Cristopher Lee’nin daha önce çok başarılı şekilde canlandırdığı Kont Dracula rolüne bir atfı olduğunu da ek bir bilgi olarak belirtelim.

Önceki yazı

Kediler neden kutuları bu kadar çok seviyor?

Sonraki yazı

Haftanın konseri: Sleater Kinney

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir