Sağlık

Çömelerek mi yoksa oturarak mı kaka yapmak daha sağlıklı?

2003’te yapılan bir araştırma çömelerek kaka yapmanın daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Yani alaturka tuvalet kaka yapmak için alafranga tuvaletten daha uygun.

alaturka-alafranga

Alafranga tuvalet ya da klozet kullananların hemoroit, kolon kanseri, kabızlık, prostat rahatsızlıkları ve reflü gibi rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali alaturka tuvalet kullanan ya da tuvaletini çömelerek yapanlara göre daha fazla.

Çömelerek kaka yapmanın daha faydalı olmasının nedeni ise Bunun nedeni ise şöyle açıklanıyor:

ideal-diskilama-acisi

Klozete oturarak kaka yaparken bacakların gövdeye olan açısı 90 derecedir. Bu açıda anüsü ve boşaltımı kontrol eden kaslar doğru çalışamaz ve kalın bağırsağın rektuma açılan bölümü gerektiği kadar açılamaz. Bu da dışkılamak için daha fazla efor ve ıkınıldığında karın içinde, bağırsak içinde ve rektum çevresinde fazla basınca neden olur. Çömelerek dışkılarken bacakların vücuda olan açısı ise 35 derecedir. Bu açıdayken kalın bağırsak ve rektum dışkılama için en uygun şekildedir. Dışkılama kolaylaştığı için bağırsak içi basınç artmaz. Bu da olası sağlık sorunlarıyla ilgili riskleri azaltır.

klozet

Evinizde alaturka tuvalet varsa sorun yok. Alaturka tuvalete çömelerek, ayaklarınız ve bacaklarınız biraz zorlansa da içinizdekini daha rahat dışarı atabilirsiniz. Kullanabileceğiniz çömelmeli bir tuvalet yoksa da klozeti söktürmenize gerek yok. Tuvalete çıktığınızda ayaklarınızın altına yüksekçe bir tabure alırsanız klozette oturuken de bacaklarınız 35 derecelik açıya gelecektir. Bu da tuvaletinizi daha kısa sürede ve daha rahat yapmanızı sağlayacaktır.

Önceki yazı

Hangi şehrin sokak köpekleri metro kullanmayı biliyor?

Sonraki yazı

Bilmek isteyebileceğiniz, atıştırmalık birkaç gerçek

2 Yorum

  1. 30 Aralık 2014 at 20:57 — Cevapla

    Güzel ve özet bir yazı olmuş. Çömelerek yapmanın sağlıklı olduğunu her mecrada anlatmak lazım. Aşağıdaki linkte daha ayrıntılı anlatılmış. Bence sonuna kadar anlatmak lazım herkese.

    http://www.busene.com/alaturka-mi-alafranga-mi-klozet-helatasi-kapismasi/

  2. 10 Nisan 2016 at 14:36 — Cevapla

    dfsadasjdkasjdaskldjasl

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir