Bilim ve DoğaCinyus Facts

Çişimizi çok fazla tutarsak ne olur?

Yine çok önemli bir sorunun yanıtını veriyoruz. Herkes çişini tutmak zorunda kalmıştır ve bir yerden sonra bunun nasıl sıkıntılı bir deneyim haline geldiğini tecrübe etmiştir.

Çiş ya da idrar vücudumuzdaki metabolik faaliyetler sonucu oluşan atıkları uzaklaştırır, ayrıca vücuttaki mineral dengesinin sağlanması açısından hayati öneme sahiptir. Vücutta fazla olan mineraller idrar yoluyla atılır. İdrarda ölü hücreler, vücutta fazla olan ya da uzaklaştırılması gereken bazı inorganik maddeler vs. birçok şey vardır.

çişimizi fazla tutarsak ne olurİdrar aslında steril bir sıvıdır. Hatta vücuttayken ya da dışarı çıktıktan sonraki ilk anlarda gözyaşından bile daha sterildir. İdrarla ilgili söylenebilecek çok fazla şey var aslında onu başka bir yazıda mutlaka ele alırız.

Asıl konuya geri dönelim. Çişimizi çok fazla tutmak zorunda kalırsak ne olur? Bu soruya verilebilecek ilk yanıt şu olur:

Mesanenizde çişinizi yapmanızı engelleyen bir sorun yoksa muhtemelen bir süre sonra altınıza kaçırırsınız. Ama kaçırmadan önce yaşayabileceğiniz acı verici süreçten bahsetmemiz gerek.

İdrar kesesi ya da mesane pelvik boşluğunuzda yer alır. Çişiniz böbreklerden buraya gelir ve burada birikir. Birtakım esnek kas dokusundan oluşan idrar torbanızın ortalama kapasitesi 600 ml. civarındadır. Yani yaklaşık bir küçük su şişesi kadar. 150-200 ml’den sonra çişiniz gelmeye başlar.

Şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Tuvalet suyu içilir mi?
Kaka ve tuvalet hakkında korkunç ve ilginç bilgiler
İnsanlarda feromonların etkileri üzerine çok ilginç birtakım bilgiler

İdrar keseniz kapasitesine ulaştığında dayanılmaz bir işeme gereksinimi ortaya çıkar. Bundan sonra işenmezse idrar kesesinde ve idrarı böbreklere taşıyan kanallarda kılcal çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklara bakteriler ulaşırsa idrar yolları enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Ayrıca bu kılcal çatlaklardan kan sızıntısı olabilir. Bu da daha sonra idrarın renginde değişikliklere yol açabilir. Ayrıca idrar torbası dolduğunda böbreklerde üretilen idrar tahliye edilemediği için böbreklerde sancı ve daha ciddi sorunlar da oluşabilir.

Dahası idrar torbanızı fazla zorlamanız yaşınız ilerlediğinde çiş kaçırma sorunuyla karşılaşma riskini artırır.

İdrar yollarını tıkayan bir engel varsa –böbrek taşları, prostat gibi- sorun daha da büyüyebilir ve böbreklerde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden idrar özel sondalarla boşaltılmaya çalışılır.

İdrarı çok fazla tutmak doktorlarca önerilen bir hareket değil. Eğer sadece üşendiğiniz için çişe gitmiyorsanız kendinize iyilik yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Çişiniz geldiğinde beklemeden ihtiyacınızı görün ve kurtulun. En temizi bu.

Önceki yazı

Adventure Time’ın yeni bölümünü yapmak tam 1 yıl sürdü

Sonraki yazı

Adam Driver’a benzeyen kedi ailesini buldu

2 Yorum

 1. Arif
  27 Temmuz 2016 at 03:21 — Cevapla

  Merhaba Serdar Bey,

  Ufak bir düzeltme yapmak istedim. 2 sene kadar önce gerçekleştirilen güncel bir çalışmada, idrarın genel kabulün aksine steril olmadığı ortaya konmuştur. Sağlıklı bir insanın idrarında dahi onlarca farklı tür bakteri olduğu tespit edilmiştir. Bazı hastalıklar bu sayının katlanmasına neden olabilmektedir.

  http://jcm.asm.org/content/52/3/871.abstract

  İyi çalışmalar.

 2. miray
  02 Ekim 2016 at 08:40 — Cevapla

  teşekür ederim

  hayatımı kurtardınız <3

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir