Sanat ve Eğlence

Bize göre gelmiş geçmiş en iyi 11 dizi

Bazı diziler vardır soluksuz 12 sezon izlersiniz ama sizde bir iz bırakmaz. Ama bazı diziler vardır ki içinize işler, o an olduğunuz insan olmanızda payı vardır. Klasik bir kitap gibi hayata bakışınızı temelinden şekillendirmiş bile olabilir. İyi bir dizi ona ayırdığınız zamanın karşılığını vermelidir. Bunlara göre asla zaman kaybı olmayan, ufuk açan, sürükleyen, alıp götüren dizilerden oluşan bir liste hazırladık. Mutlaka izlemenizi öneriyoruz. (Sıralamaya kıyamadık, hepsi birbirinden iyi çünkü.)

Six Feet Under


 

Kaliforniya’da Fisher ailesinin cenaze evi ekseninde ilişkiler, aile ve ölüm üzerine kafa yoran şahane bir drama. American Beauty’nin de yaratıcısı Alan Ball’ın etkisinin ilk bakışta hissedildiği diziyi bitirdiğinizde gözyaşlarınıza hakim olamayacak ve asla eski siz olmayacaksınız. Gönüllerimizin en iyi dizisi aynı zamanda kendisi.

The Sopranos

Sıradışı bir mafya hikayesi. Şehir efsanelerinden uzak, mafya insanlarının, mafyanın işleyişinin ve mafyanın pisliğini açıkça anlatıyor The Sopranos. Mafyanın tam olarak işlediğini görmek, bu insanların arkadaşları, aileleri, eşleri, babaları ya da kardeşleriyle olan ilişkileri sizi kendine bağlıyor.

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica asla sadece bir uzay-robot dizisi değil. Baştan aşağı ilmek ilmek işlenmiş, imbiklerden süzülmüş kusursuz bir drama aynı zamanda. Battlestar Galactica’yı izlemek bir mikro insanlık tarihine tanıklık etmek, siyasi meşruiyet, toplumsal kurumların oluşumu ve çalışması, düşmanlarla ilişkiler ve daha birçok farklı ve insani konuda düşündürücü öğelere sahip.

The Wire

Drama seven biriyseniz The Wire’ı mutlaka izlemelisiniz. Baltimore’daki uyuşturucu çeteleri ile polisin mücadelesini anlatıyor gibi tam olarak değil çünkü bundan çok daha fazlası The Wire. Sahici karakterleri, derinliği ve her şeyiyle harika ötesi bir dizi. İzleyenlerin çoğu için izledikleri en iyi dizi.

Breaking Bad

Özgün fikirli bir dizi. Çoluğuna çocuğuna iyi bir gelecek bırakmak isteyen kanser hastası bir kimya öğretmeninin sıradışı hikayesi. Son birkaç 10 yılın en sürükleyici dizisi. Bilgiye, dehaya ve işini iyi yapmaya ve hırsa kocaman bir övgü Breakin Bad.

Mad Men

Birçok ödül sahibi muhteşem bir drama. 60’lardan başlayarak reklam dünyasını ve bunun paralelinde dünyada olan biteni ve insanları anlatan bir yapım Mad Men.

Doctor Who

İngiliz TV klasiği Doctor Who, zamanda ve mekanda kafasına göre gezebilen bir zaman lordu olan Doctor’un ve yoldaşlarının maceralarını anlatıyor. Ama asla sadece bir zaman yolculuğu dizisi değil. Ebedi düşmanları Dalekler, Siberler ve sayısız iyi ve kötü yaşam formunun yer aldığı dizi bilimkurgu sevenler için fazlasıyla özel ve güzel.

Seinfeld

Hiçbir şey hakkında süper bir komedi dizisi. Komedyen Jerry Seinfeld’in yarattığı dizide birkaç normal insanın günlük hayatından çok eğlenceli ve ibretlik kesitler sunuyor. Seinfeld öyle bir dizi ki Her bölümü 5’er kere de izleseniz tadından bir şey yitirmiyor.

Twin Peaks

Enteresan adam David Lynch’in elinden çıkan son derece gizemli, zaman zaman ürkütücü ve çokça tuhaf bir atmosfere sahip efsane dizi. Bir yerlerde bulursanız mutlaka zaman ayırıp izleyin.

The X Files

Uzaylılar, doğaüstü olayları olan insanlar, yaratıklar ve garip her ne varsa onun öyküsü. ;yakın zaman sonra yenisi de çekilecek olan dizide FBI’ın X kodlu doğaüstü ve gizemli olayları ele alan biriminden Ajan Fox Mulder ve Dana Scully’nin maceraları anlatılıyor. Breaking Bad’ın yaratıcılarından Wince Gilligan da zamanında dizinin yazarları arasındaymış.

Game of Thrones

Zombiler, ejderhalar, derebeyler, krallar, kraliçeler, prensler, şövalyaler, devler, hayaletler ve yaratıklarla dolu fantastik bir güç savaşı hikayesi. Son dönemin efsanesi Game of Thrones‘u izlemeden etmeyin.

Yoğun istek üzerine: Friends

New York’ta yaşayan bir arkadaş grubunun komik, romantik ve sevimli hikayeleri. Dizi tarihinin en beğenilen yapımlarından biri olan Friends, birçok televizyon otoritesi tarafından en başarılı televizyon şovlarından biri hatta en başarılısı olarak niteleniyor.

Önceki yazı

Öğrenmekten keyif alacağınız birbirinden ilginç süper bilgiler

Sonraki yazı

Forex'te zarar etmenin 8 temel nedeni

4 Yorum

 1. Yankı
  30 Eylül 2015 at 16:27 — Cevapla

  Deadwood, O.Z, Fargo

 2. Crayon
  01 Ekim 2015 at 00:28 — Cevapla

  Yoğun istek üzerine ? bence senin bir boktan anladığın yok

 3. turke
  06 Aralık 2015 at 17:28 — Cevapla

  götünden mi uydurdun naptın bunları,
  walking dead nerde, oz nerde, prison break nerde, lost nerde,
  spartacus nerde,
  listede sadece efsane diyebileceğim 3 dizi var, brbd, got, the wire.
  hepsi bu.
  amk sırf hava cıva satıyorsunuz, mal mal liste mi yapılır.

  • 06 Aralık 2015 at 19:42 — Cevapla

   Selam,

   Zaten başlıktan da anlaşılacağı üzere bu çok objektif bir liste değil. “Bize göre en iyi” diziler sadece. Böyle bir konuda objektif olduğunu söyleyen de yalan söylüyordur zaten. Herkes her dizi hakkında aynı hissetmek zorunda değil, hissedemez de.

   Ayrıca sormak istiyoruz, bu dizilerin hepsini izlediniz mi? İzlemeden onlar yeterince iyi değil demek pek anlaşılır bir şey değil sanki.

   Sevgiler

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir