Bilim ve Doğa

Bitkiler hakkında hayret verici bilgiler

Bitkiler son derece gizemli canlılar. Bilimadamları bitkilerin bu gizemlerini çözmek için sürekli yeni araştırmalar ve gözlemler yapıyor. Bitkilerin temel düzeyde düşünme yetisine sahip oldukaları ya da en azından sorunlarından kurtulma yolları bulduklarına dair bazı gözlemler yapılmış. Ayrıca bitkiler biz insanlar için de son derece önemli. Yediklerimizin çok önemli bir kısmını bitkiler oluşturuyor. Günümüzde kullanılan ilaçların çok büyük bir kısmı da bitkilerden elde ediliyor.
İşte size bitkilerin inanılmaz özellikleri

– Mısır bitkisi koçanlarına kurtlar dadanınca acayip bir şey yapıyor. Hemen bir kimyasal madde salgılıyor. Salgılanan bu kimyasal madde, mısırın tohumlarına zarar veren kurtların baş düşmanı olan başka bir böceği çağırıyor.
misir– Bazı dev leş çiçeği türleri sinek ve başka uçan böcekleri kendisine çekmek için ortama lei kokusu yayıyor. Kokuya kapılıp gelen böcekler çiçekten çiçeğe dolaşarak bitkinin döllenmesini ve çoğalmasını sağlıyor.
les-cicegi– Bazı bitkiler böceklerden kurtulmak için zehirli kimyasallar salgılıyor.
kahve-agaci– Aslında kahve bitkisi tohumlarını parazitlerden ve zararlı böceklerden korumak için kafein üretir. Kafein doğal bir böceksavardır. Kafein böcekler ve parazitler üzerinde felç edici ve öldürücü bir etkiye sahiptir.
ihlamur-agaci– Bazı ağaçlar kendilerini korumak yapraklarını kendine zarar verebilecek zararlı böceklerin korkacağı şekilde değiştiriyor. Mesela ne yapıyor, yapraklarının üzerine korunmak istediği böceğin avcısı olan başka böceğin larvaları varmış gibi bir şekil verebiliyor.
– 80.000’den fazla yenilebilir bitki türü var.
bitkisel-besinler– İnsanların gıda maddelerinin yüzde 90’ı bitki kökenli.
bugday-tahillar– Günümüzde gıda maddesi olarak tükettiğimiz bitkilerin hemen hepsi 4000-5000 yıl önce evcilleştirildi.
bitkiler-ilac-sanayi– 70.000 bitki türü ilaç yapımında kullanılır ve bu sayı her geçen gün artıyor.
yok-olan-ormanlar– 8000 bin yıl öncesine göre dünyadaki ormanların yüzde 80’i yerleşim ya da sanayi için yok edildi.
– Bitkilerin yüzde 68’i tamamen yok olma tehlikesi altında.
yeni-bicilmis-cim-kokusu– Çimler biçildiğinde ortaya çıkan kokuyu herkes bilir. Yeni biçilmiş çim kokusu aslında çimlerin strese girdiğinde salgıladığı kimyasal bir maddeden kaynaklanır. Bu madde bir nevi imdat çağrısı olarak da nitelenebilir.
nar– Evet çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane! Gerçekten de her bir narın ortalama 1000 tanesi ya da çekirdeği var.
elma– Elmanın yüzde 25’i havadır.
havucun-gercek-rengi– Havuç aslında turuncu değildi mor renktedir. Ancak Hollandalı bir ziraatçi tesadüf eseri bulduğu turuncu havucu yetiştirmeye devam edince günümüzdeki rengini almıştır. Turuncuda ısrarın nedeni ise Hollanda hanedanının resmi ve favori renginin turuncu olmasıdır.

Önceki yazı

WhatsApp'ta mavi tık özelliği ne işe yarıyor?

Sonraki yazı

Beyin yakan göz yanılmaları

1 Yorum

  1. Asena
    30 Ağustos 2017 at 20:44 — Cevapla

    Merhaba ben aloe verayi 17 gune kadar suda beklettim kok atmasi icin birazcik cikmisti suyunu degistirirken koptu birden bende aldim onu oylece saksiya dikdim oyle yapa bilecegimi soylediler acaba dikdiyim aloe vera bitermi normal saksida buyurmu?

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir