Bilim ve DoğaYeme - İçme

Bilimsel yöntemle pasta nasıl kesilir?

Bir pastanız var ve bunu kesip kalanını ertesi gün yemek için buzdolabına koyacaksınız. İnsanların pasta kesmek için genel olarak tercih ettiği daha doğrusu bildiği tek teknik pastanın kenarından dalarak, üçgen şeklinde bir dilim kesmek ve bu dilimi pastanın bütününden ayırıp yemek. Aşağıdaki görselde bildiğimiz ve hep kullandığımız pasta kesme tekniği görülüyor:
pasta-kesmenin-bilimsel-puf-noktasi (2)

Ancak pasta hemen tüketilmeyecekse bu teknik küçük bir gastronomik soruna neden oluyor. Şöyle, pasta kesildikten sonra açıkta kalan kenarlar doğrudan havayla temas ettiği için çabucak bayatlıyor. Bunun sonucu olarak da pastayı daha sonra tekrar keserken elinizde birer tarafı kurumuş iki pasta dilimi oluyor. Hayır hayır, bu istediğimiz bir şey değil.

bilimsel-pasta-kesme
Halbuki pastayı bayatlamadan saklamak için keşfedilmiş son derece bilimsel bir teknik var. 1906 yılında Nature dergisinde yayınlanmış olan tekniği bulan ise döneminin en iyi İngiliz matematikçilerinden biri olan Francis Galton.

Galton göre pasta kesmenin bilimsel yolu şöyle:
pasta-kesmenin-bilimsel-puf-noktasi (4) pasta-kesmenin-bilimsel-puf-noktasi (5)

Adım 1:
pasta-kesmenin-bilimsel-puf-noktasi (1)

Önce pasta tam ortadan olmayacak şekilde boydan boya kesiliyor. İkinci adım olarak da pastanın tam ortasından birkaç parmak kalındlığında bir parça çıkacak şekilde diğer taraf kesiliyor. Şimdi bu parça servis ediliyor.

Adım 2:
pasta-kesmenin-bilimsel-puf-noktasi (3)
Pastanın kalan iki yarısı kesik yüzeyleri birbirini kapatacak şekilde birleştiriliyor. İki taraf da açıkta kalmadığı için pasta bayatlamıyor.

Adım 3:
pasta-kesmenin-bilimsel-puf-noktasi (6)
Pasta tekrar kesileceği zaman bu kez daha önceki kesiğe paralel değil, bu kesikleri dik kesecek şekilde pasta yine boydan boya kesiliyor. Kesilen kısımdan çıkan dilimler servis ediliyor.

Adım 4:
pasta-kesmenin-bilimsel-puf-noktasi (7)

Artık pasta 4 parça ama bunlar mükemmel şekilde tekrar birleştiriliyor ve pastanın bayatlaması yavaşlatılmış oluyor. Teknik bu şekilde pasta tamamen bitene kadar uygulanıyor.

Zekice değil mi?

Önceki yazı

Kokain Kralı Pablo Escobar hakkında çok ilginç ve şaşırtıcı bilgiler

Sonraki yazı

iPhone'da internet geçmişi nasıl silinir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir