Bilim ve DoğaSağlık

Beyin nasıl çalışır, öğrenin ve hayret edin

Doğadaki en gizemli yapılardan biri olan beyin nasıl çalışır, beyinde bilgiler nasıl işlenir ve beynimiz bu bilgileri nasıl ilişkilendirir öğrenin.

Beynimiz dünyayı algılamamızı ve anlamlandırmamızı sağlıyor. Geçmiş tecrübeleri düzenliyor ve gelecekle ilgili planlar yapmamızı sağlıyor. Peki beyin tam olarak nasıl çalışıyor? Beynin hangi kısmı hangi görevi yapıyor? Gelin bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

beyin nasil calisir

Beynimiz ortalama 1250-1500 gram ağırlığında, yaklaşık 85 milyar nöron adı verilen hücreden oluşmuş, iki yarı küresi olan bir organ. Beynin iki korteksi birbirinden tamamen ayrı.

Şimdi beyin nasıl çalışır bunu anlamaya çalışalım.

Bu yarı küreler fiziksel olarak ayrı oldukları gibi işlevleri de tamamen farklı. Bir bilgisayara benzetecek olursak beynin sağ yarım küresi bir paralel işlemci gibi çalışıyor. Sol yarıküre ise bir seri işlemciye benzer şekilde çalışıyor. Bu iki yarı küre birbirleri ile “corpus collosum” denilen ve yaklaşık 300 milyon akson lifinden oluşan bir bağlantı demeti ile bağlantılı. Bunun dışında iki yarı küre birbirinden bütünüyle ayrı.

Her iki yarım küre de bilgi işler ancak bilgiyi farklı şekilde işledikleri için farklı biçimlerde düşünürler. Beynimizin yarı küreleri aslında farklı şeyleri önemser. Hatta iki yarı küre için birbirlerinden çok farklı kişiliklere sahiplerdir bile denilebilir.

Beynin sağ lobu tamamen şimdiki zaman ile ilgilenir. Yani herhangi bir yerde ve zamanda o an ne yapıyorsanız onunla ilgilidir. Mesela bu satırları okurken bulunduğunuz odanın kokusu, sıcaklığı ve ışık oranını tamamen sağ beyniniz sayesinde bilirsiniz.

Beynin sağ tarafı resimlerle düşünür. Duyu organlarımız tarafından bu kısma sürekli bir bilgi akışı vardır. Sağ beyin de bunları anlamdırarak ortamla ve bedenin o anki durumuyla ilgili çıkarımlar yapar. Yani bulunulan anda bulunulan yerin nasıl göründüğünü, nasıl koktuğunu, tadın nasıl olduğunu ve dışarıda ne tür sesler olduğunu sağ beynimiz sayesinde biliriz. Denilebilir ki insan dünya ile sağ beyni sayesinde bağlantıya geçer. Sağ beyin bedeninin hareketlerinden vücudun o anki durumunu öğrenir. Mesela fareyi tuttuğunuz elinizin şu an tam olarak nerede olduğunun ya da ayağınızın o anki konumunun farkında olmanız sağ beyniniz sayesindedir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Beyin ile ilgili bildiklerinizi çöpe attıracak yeni ve ilginç bilgiler

Alkol beyin hücrelerini öldürür mü?

Beynin sol yarıküresi ise tamamen farklı bir yerdir. Sol yarıküre, doğrusal ve yöntemsel şekilde çalışır ve düşünür. Sol yarıküre tamamen geçmiş ve gelecekle ilgili olan kısımdır.

Sol yarıküre sağ küre tarafından algılanan ve anlamlandırılan şimdiki ana ait o bilgilerin içindeki ayrıntıları yakalar. Sonra o ayrıntıları daha da ayrıntılandırır. Beynin sol yarı küresi duyu organlarımızdan gelen ve sağ beyinde anlamlandırılan bilgiyi sınıflandırır ve düzenler, onları geçmişte tecrübe ettiğimiz ve öğrendiğimiz her şeyle ilişkilendirir ve tüm olasılıkları geleceğe yansıtır.

Örneğin beyninizin sağ yarı küresi size saatin kaç olduğunu söyler. Artık yatmanız gerektiğini ve yatmadan önce de saati kurmanız gerektiğini yoksa işe geç kalacağınızı söyleyen ise beyninizin sol tarafıdır. Sol beyniniz işten çıkmadan önce unuttuğunuz için yapmadığınız bir işi size hatırlatan ve yarın ilk iş onunla ilgilenmeniz gerektiğini söyleyen kısımdır.

Sol yarı küre aslında konuşarak düşünür. İçinizdeki ses aslında sol yarıkürenizin sesidir. Sol yarıkürenin bu sesi aslında hiç susmaz. Sizin iç dünyanızı dış dünyaya bağlayan da sol beynin konuşarak düşünmesidir.

Kaynak

Önceki yazı

Sık yapılan makyaj hataları

Sonraki yazı

Kaka ve tuvalet hakkında korkunç ve ilginç bilgiler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir