Bilim ve Doğa

Atomun yapısı ve özellikleri ile ilgili hayret verici bilgiler

Okullarda fizik yanlış öğretilmese de maddenin yapısındaki şaşırtıcı gizemleri merak etmemizi, atom ve atom altı parçacıkların sır dolu dünyasına kapı aralamamızı da sağlamıyor. Oysa maddenin ve atomun yapısı ile ilgili araştırmalar gizemi çözmeye yetmese de yepyeni ve şaşırtıcı yeni keşifler yapılmasını sağlıyor.
atomun-yapisi
İşte size atomun enteresanlığına dair süper bilgiler:

– Atomun yüzde 99,99’u aslında boşluk. Nötron, proton ve elektronların kendi kütleleri atomun sadece 100’de 00,01’ini oluşturur. Bu da neredeyse hiçbir şey demek. Kabaca bir hesapla örneğin dünyadaki bütün okyanusları oluşturan atomların içindeki boşluğu çıkarıp parçacıkları biraraya getirsek hepsini bir su bardağına sığdırabiliriz. Ama bunu yapmamız şu an için imkansız. Çünkü hala neredeyse her şeyin tamamen boş olmasına rağmen neden kütlesi olduğunu anlamaya çalışıyoruz.atom ve yapisi– İnsan vücudu da atomlardan oluşuyor. İnsan vücudunu oluşturanlar karbon atomları. Evrende karbonun üretildiği tek yer dev yıldızların çekirdekleri. Yıldızlar aslında dev hidrojen küreleridir. Burada yıldızın kendi çekim gücü hidrojen atomlarının birleşerek helyuma ve diğer elementlere dönüşmesini sağlar. Karbon da bu dönüşüm sırasında ortaya çıkar. Yıldız büyüklüğüne göre bir süre ömrünü tamamlar ve patlar. Patlama sırasında sahip olduğu tüm maddeler uzaya dağılır. Elbette karbon da… Şu an bu satırları okuyan gözleriniz de milyarlarca yıl önce patlamış bir yıldızın kalbinde meydana gelen karbondan oluşuyor. Başka bir deyişle aslında, Carl Sagn’ın da dediği üzere hepimiz yıldızlardan geliyoruz.
carl-sagan-yildiztozu– Karbon döngüsü hiç bitmeden devam ediyor. Öldükten birkaç bin yıl sonra bütün atomlarımız tekrar dünyayı dolaşmayı başlıyor. Örneğin günümüzde yaşayan her insanın vücudunda bir zamanlar Cengiz Han’ın ya da o dönemde yaşamış başka bir insanın vücudunu oluşturan atomlardan bir düzine olması ihtimal dahilinde. Şu an sizi oluşturan karbon atomlarının da 2000 yıl sonra bir ağacın içinde olma ihtimali oldukça yüksek.
insan-vucudu-sinir-agi
– Her 10 yılda bir vücudumuzdaki hücrelerin hemen hepsi yenileniyor. Elbette bizi oluşturan atomlar da… Örneğin 10. yaş gününüzde doğduğunuzda vücudunuzu oluşturan bütün atomlar ve atomların oluşturduğu hücreler yerlerini başka atom ve hücrelere bırakmış oluyor.
atom-hakkina-bilgi– Oksijen yakıcı bir gaz. Hidrojen ise çok yanıcı bir gaz. Bu ikisinin birleşiminden çok tehlikeli, patlayıcı bir madde oluşur değil mi? Hayır oluşmaz. Oksijen ve ve 2 hidrojen atomu birleşince ortaya su çıkıyor.
su-molekulu
– Her gün bir şeylerle temas ediyoruz. Dokunuyoruz, tutuyoruz, üstüne basıyoruz. Örneğin şu an elinizde bir fare var, ona dokunuyorsunuz. En azından öyle olduğunu düşünüyoruz ama değil. Aslında yaşadığımız ortamda iki atomun, atomik boyutta birbiriyle temas etmesi mümkün değil. Arada her zaman atomik boyutta da olsa bir boşluk var. Bu boşluğun ortadan kalkması ancak füzyonla yani yıldızlardaki ortamlarda olabilir.
elektron-yapisi– Eğitim amaçlı materyallerde elektron ya da elektronlar atomun çekirdeği etrafında yörüngede döner gibi resmedilir ancak olay biraz daha karmaşık. Aslında elektron sabit bir yörüngeye sahip değildir. Çekirdeğin çevresinde bir yörüngesi vardır ancak dönmez, sadece belirir ve kaybolur, belirir ve kaybolur.

Önceki yazı

Yunan heykelleri hipster olursa

Sonraki yazı

Oscar alamamış yıldız oyuncular

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir