Cinyus FactsEvlilik ve İlişkiler

Aşık olduğumuzda yaşadığımız şeylerin bilimsel açıklaması

Aşık olduğunuzda yaşadığınız akıl almaz hislerin büyük oranda vücudunuzdaki kimyasal hareketlilik yüzünden gerçekleştiğini öğreneceğiniz yazıya hoş geldiniz. Evet, hemen hemen her şeyin nedeni hormonlar ve kimya.

seda

Birisinden hoşlanmaya başladığınız anda vücudunuzda kimyasal ve geri dönüşü olmayan bir süreç başlar. Aşık olma sürecinde yaşanan hislerin bilimsel açıklaması adım adım şöyle:

Hoşladındığınız kişi yakınınızdayken heyecanlanmanızın nedeni vücudunuzdaki adrenalin seviyesinin yükselmesidir.

Hoşlandığınız kişiyi takıntı haline getirmenizin nedeni vücudunuzdaki serotonin(sizi sakinleştiren hormon) azalmasından kaynaklanır. Düşük serotonin aynı zamanda obsesif kompülsif bozukluğa sahip kişilerde görülür.

Aşık olduğunuz kişiyi kusursuz bir übermensch olarak görmeniz ilişkinin daha sağlıklı yürümesini sağlıyor, ama nedenini tam olarak bilmiyoruz.

Aşık olduğunuzda vücudunuzdaki kortizol oranı yükselir, bu da stresle başa çıkmanızı sağlar.

Kadınlarda testosteron seviyesi yükselirken, erkeklerde düşer. Bunun nedeni kadın-erkek arasındaki farklılığı azaltıp çiftleşmek olan amaca en sağlıklı şekilde gitmektir.

Birisinden hoşlanmamızın nedeni genel olarak karşımızdaki kişinin bağışıklık sahibi olduğu hastalıkların bizimkilerden farklı olmasıdır. İşte bunlar hep evrim.

Öpüşmek oksitosin hormonu salgılamanızı sağlar. “Aşk hormonu” olarak da tanımlanan oksitosin, duruma göre vücudunuzu birçok farklı şekilde etkileyebilir. Bilim insanları cicim ayları geçtikten sonra bile ilişkilerin devam edebilmesini bu hormona bağlıyor. Yani, öpüşün.

Aşık olduktan bir yıl sonra, serotonin hormonu normal seviyelere düşer. Artık akıl sağlığınıza kavuşabilirsiniz, tabii evde oturup kimseyi görmemek şartıyla.

 

 

 

Önceki yazı

2015 Grammy Ödül Töreni'nde kim ne giydi?

Sonraki yazı

Kısa boylu erkekler için hayat kurtaran giyinme taktikleri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir