Bilim ve Doğa

Aşırı kamuflaj ustası canlıların feriştahı

yilan-sekilli-koza-yapan-kelebekBazı canlılar yırtıcılardan ve düşmanlarından korunmak ve için hayatta kalmak için çok acayip yöntemlere başvuruyor. Katillerinin güçlü pencelerinden dişlerinden ya da gagalarından kurtulmanın en iyi yolu elbette kamufle olarak saklanmak ya da başka bir canlıymış gibi davranmak. Doğada kendini başka ve bulaşılmak istenmeyecek tehlikeli canlılara benzetmeyi marifet edinmiş bir çok hayvan var. Ama şu an bahsettiğimiz canlı bu işi gerçekten çok başka bir aşamaya taşımış.
kamuflaj-ustasi-canlilarAşağıdaki ve yukarıdaki fotoğraflarda gördüğünüz şey karşıdan bakınca tıpkı bir yılan gibi görünüyor ama ister inanın ister inanmayın bir yılan değil. Bu çok fazla yılana benzeyen canlı dynastor darius adlı bir kelebeğin pupa evresindeki hali.

1Dynastor darius’un tırtıl hali aşağıdaki fotoğraftaki gibi. Hayatını yaprak yiyerek sürdürüyor.
tirtilBu aşamadan sonra kendine bir koza yapıyor. Bu koza genellikle bir ağaç gövdesine yapışık oluyor. Koza karşıdan bakınca avına saldırmak üzere olan bir yılana benziyor.

D2102_01Bu taklit koza, tırtılı kelebeğe dönüşürken avlayabilecek kuş, sürüngen vs. avcılardan koruyor. Bir kuş olsaydınız asla bir yılana yaklaşmak istemezdiniz değil mi?

Aşağıda da bu becerikli tırtılın kelebeğe dönüşmüş hali görülüyor:
Dynastor_darius_stygianus

Önceki yazı

İllüminati'nin her yerde olduğunu gösteren, kanıt niteliğinde şok belgeler

Sonraki yazı

Bok Götüren 12 Eşyamız

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir