Otomobil ve Motorlu Araçlar

Araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Sürüş tekniğine ve bazı küçük detaylara dikkat edilerek otomobilin yakıt masrafı azaltılabilir. Dizel araçlarda yakıt tasarrufu yolları ile benzinli otomobillerde yakıt tasarrufu yapma yolları aynıdır.

yakit_tasarrufu
Aracın yakıt harcamasını azaltmak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ani kalkış ve frenlemelerden kaçınmaktır. Aracı mümkün olduğunca optimum devirlerde kullanmak gerekir. Ani kalkışlarda araç ivmelenene kadar düşük viteste yüksek devirlere çıkıldığı için yakıt tüketimi artar.

Yakıt tasarrufu yapmak için kalkışlarda vites değiştirme zamanını doğru ayarlanmalıdır. Örneğin otomatik vitesli araçlar optimum devir aralığına ulaşıldığında vitesi yükseltir. Düz vitesli araçlarda ise bunu sürücünün yapması gerekir. Gereksiz yakıt tüketiminden kaçınmak için araç hızlanırken devir saati 2000-2500 aralığına ulaştığında vites yükseltilmelidir. Araç hızlandıktan sonra da gaza çok yüklenilmemeli ve aracın 2500-3000’ten daha yüksek devirlerde yol almamak gerekir. Özellikle uzun yolda optimum devir ve sabit hızda (örneğin 2000 devirde 90 km/s) araç kullanmak yüzde 20, hatta yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlayabilir. Bu da 40-50 litrelik bir depoda en az 5 litre yakıt tasarrufu anlamına gelir.

Yakıt almak için uygun saatler
Yakıtınızı özellikle yaz aylarında sabah erken saatlerde alın. Çünkü bu saatlerde hava serin olduğu için yakıtın hacmi düşük olur. Sıcaklık arttıkça yakıt genleşeceği için yakıtın hacmi artar. Yani bu şu demek, gece ya da sabah serin saatlerde aldığınız 100 TL’lik yakıt, günün en sıcak anlarında alacağınız yakıttan her zaman daha çok olur.

Lastik basıncının önemi
Otomobilin yakıt tüketimini azaltmak için lastiklerin doğru basınca sahip olması önemlidir. Gerekenden düşük lastik basıncı yakıt tüketimini artırı. Her aracın kullanım kılavuzunda o araç için ideal lastik basıncı değerleri belirtilir. Lastiklerinizi düzenli aralıklarla kontrol ederek bu basınç değerlerine sahip olmasını sağlayın. Aracınızı götürdüğünüz lastikçiler üreticilerin tavsiye ettiği basınç değerlerini doğru bulmayabilir ve lastiklere kendi belirlediği ideal değerlerde hava basar. Bu yakıt tüketimini artıracağı gibi sürüş güvenliği açısından risk yaratır.

Gereksiz ağırlık taşımayın
Aracınızda gereksiz yük bulundurmayın. Çünkü araca yüklenen her fazladan ağırlık aracın onu taşıyabilmesi için daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Hafif görüne n eşyalar bile yüzlerce hatta binlerce kilometre sonunda hatırı sayılır derecede gereksiz yakıt harcanmasına yol açar.

Vitesi boşa atma efsanesi
Özellikle rampa inerken vitesi boşa atarak yakıt tasarrufu yapma uygulaması sürücüler arasında son derece yaygın. Ancak vitesi boşa atıp rampa inmek  yakıt tüketimi açısından farklılık yaratmaz. Rampa inerken sürücü gaza basmazsa motora zaten yakıt pompalanmaz, araç motor boştaymış gibi çalışır. Öte yandan inişlerde aracı boş vitese almak sürüş güvenliği açısından ciddi risk yaratır.

Aracın periyodik bakımlarının zamanında ve doğru yapılması gerekir. Özellikle aracın filtreleri zamanında değiştirilmelidir.

Uzun beklemelerde kontağı kapatmak yakıt tasarrufu için önemlidir. Örneğin 30 saniye duracaksanız kontağı kapatıp sonra aracı tekrar çalıştırmak pek verimli olmaz, ancak 1 dakika veya daha fazla beklenecekse motoru durdurmak gerekir.

Mümkünse yoğun trafikten uzak, sabit bir hızla gidebileceğiniz alternatif yolları kullanın. Bu da dur kalk nedeniyle otomobillerde gereksiz yakıt tüketimi yapılmasını önler. Bunların dığında aracın aerodinamik yapısını ciddi anlamda bozacak ek dış donanımlar, yüksek hızlarda camlar açık yol almak da yakıt tüketimini fazla olmasa da etkiler.

Araçlarda yakıt tasarrufu teknikleri doğru uygulanırsa ciddi oranlarda akaryakıt tasarrufu mümkün.

Önceki yazı

iPhone kullanmayı kolaylaştıracak 6 hile

Sonraki yazı

Michel Gondry: Bir sinefilin labirenti

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir