Teknoloji ve Bilgisayar

Apple’ın piyasaya yön veren 11 ürünü

Apple II 

apple-2

Bir klavyesi ve de monitörü olmayan Apple I’in ardından Apple, 1977’de Apple II’yi piyasaya sürerek bilgisayar dünyasında büyük ilgi uyandırmıştı. 80’lerde ABD’deki birçok teknolojimeraklısının ilk bilgisayarı olmayı başaran Apple II’ye Apple’ın ilk büyük başarısı diyebiliriz.

Macintosh 

macintosh

iMac’in atası olan Macintosh, 1984’te piyasaya sürüldü. O zamanların bilgisayarları gibi bir monitörü ve kasası birleşik olan Machintosh’u diğer bilgisayarlardan ayıran en önemli özellik sıradışı grafik arayüzü ve mouse kullanabilinmesiydi. Evet, o zamanlara kadar her şey klavyede işliyordu.

iPod 

ipod

Sony’nin efsanevi walkman serisinin ardından ortaya çıkan portatif CD oynatıcılar, toplumun ilgisini yeteri kadar çekememişti, çünkü çok büyüklerdi ve kapasite sıkıntıları vardı. Apple, 2001 yılında iPod’u piyasaya çıkartarak o tarihe kadar ulaşamadığı bir müşteri kitlesine ulaştı. iPod, hafifliği, yüksek kapasitesi ve kullanıcı dostu tasarımıyla birçok insanın yıllar boyu favori müzik dinleme aracı oldu.

iTunes ve iTunes Store 

itunes

Müzik piyasasının korsanla en çok boğuştuğu dönemde Apple, müzik oynatıcısı iTunes’a mağaza özelliğini getirdi. Büyük müzik şirketlerini dijitalle barıştıran belki de en büyük şey, şarkıların iTunes olarak kolaylıkla satın alınabiliyor oluşuydu. Belki de iTunes olmasaydı, bugün MP3 indirmek zorlu bir iş olacaktı, CD’ci abilerimiz hala bundan para kazanıyor olabileceklerdi.

OS X 

osx

2002’den beri Mac kullanma deneyiminin iyi olmasını sağlayan en önemli şey tabii ki OS X. Windows gibi her seferinde işletim sistemine yeni bir isim vermek yerine, Apple yıllarca OS X’i kedigiller ile adlandırdı. OS X’in dokuzuncu versiyonunda California eyaletlerindeki önemli yerlerin isimleriyle devam eden OS X, 2013’te Mavericks, 2014’te ise Yosemite’yi tanıttı.

iMac

imac

İlk versiyonu 1998’de piyasaya sürülen iMac, şu anda gördüğümüz iMac’lerde fiziksel olarak oldukça alakasız. Tüm bilgisayarın bir monitörün arkasına ve tabanına sığdırıldığı iMac, birçok insanın favori ev bilgisayarı ve hatta bazılarının bir laptop bile almamalarının sebebi.

iPhone

iphone2007’de ilk iPhone piyasaya sürüldüğünde akıllı telefon kavramı yepyeni bir anlam kazandı. Eskiden akıllı dediğimiz telefonlar belki akıllılardı, ama iPhone’un yanında çok karmaşıklardı ve iPhone’dan daha çok şey yapabiliyor olsalar bile, işlerini iPhone kadar iyi yapamıyorlardı. iPhone, kesinlikle Apple’ın piyasaya sürdüğü en büyük oyun değiştirici üründü.

App Store 

appstore

Apple, ürünlerinde hep dışa kapalı bir işletim sistemi kullandı. Bunun kaçınılmazı olarak ortaya App store ve günümüzde artık sayamayacağımız çoğunlukta uygulama ortaya çıktı. iPhone’un başarılı olmasının en büyük nedenlerinden birisi de ilk App Store’a sahip oluşu, ve tüm iPhone’larda aynı kararlılıkta çalışan uygulama çeşitliliğidir.

MacBook  

Apple, 2006 yılında ilk MacBook’u piyasaya sürene kadar laptop piyasasında iddialı bir marka olamadı. 2006 yılında piyasaya sürülen ilk MacBook, diğer laptoplarda farklı tasarımlarıyla şu anda bile piyasada olan birçok dizüstü bilgisayara ilham verdi.

macbook

MacBook Air 

macbook-air

Apple’ın Microsoft kullanan dizüstü bilgisayarlara karşı çıkardığı ilk ciddi rakip MacBook Air, çok harika özelliklere sahip olmasa da, sıradan bir kullanıcı için hafifliği, inceliği ve diğer MacBook’lardan ucuz oluşuyla birçok PC kullanıcısının aklını çelen ilk Apple ürünü olmayı başardı.

iPad

ipad

İnsanların sürekli yanında taşıyabilecekleri küçük ve hafif bir bilgisayar fikrini iPad ortaya çıkana kadar bilim-kurgu filmleri şekillendiriyordu. 2010’da ilk iPad piyasaya sürüldüğünde birkaç oyun oynayıp elektronik bir okuyucu olmak dışında pek bir şey yapamasa da, zamanla App Store’un genişlemesi ve sonraki nesil iPad’lerin çıkmasıyla insanların tablet bilgisayarlara olan talebi daha çok arttı.

Önceki yazı

İşte bunlar hep seks

Sonraki yazı

Dünya üzerinde ölçülen en yüksek hava sıcaklığı

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir