Sanat ve Eğlence

Anna Karina kimdir?

Bir kadın hem çok cool, hem çok güzel, hem de çok yetenekli olursa onun adı Anna Karina olabilir.

2

İnsanda sürekli yüzüne bakma isteği uyandıran hipnotize edici güzelliği ve oynadığı efsane filmlerle Anna Karina adlı özel kadının hayatının kısa özeti aşağıda.

1

Hanne Karin Bayer, 22 Eylül 1940’ta Danimarka’da doğuyor. Kariyeri ise Fransa’da gelişiyor ki kendisi şuan Fransa vatandaşı.

Bayer kariyerine şarkı söyleyerek, mankenlik yaparak, bazı kısa filmlerde ve reklamlarda oynayarak başlıyor.

3

Keşfedilişi ise Fransa’da. 17 yaşında Paris’e gelen ve dil bilmeden sokaklarda yaşayan Karina, bir kafede keşfediliyor.

7

Söz konusu kafe ise Les Deux Magots. 40’lardan itibaren sevdiğimiz hemen hemen tüm ünlü entelektüellerin durağı. Müdavimleri arasında Albert Camus, Simone De Beauvoir, Ernest Hemingway, Jean Paul Sartre, Pablo Picasso, James Joyce gibi isimler bulunuyor.

Bu kafede Coco Chanel ve Pierre Cardin ile tanışan Bayer’e Anna Karina adını da Chanel veriyor ve bundan sonra bu isimle anılıyor.

4

Kısa sürede başarılı bir mankene dönüşen Karina bu esnada 1961’de evleneceği Jean-Luc Godard ile tanışıyor. Kendisine Godard’ın ilham perisi diyebiliriz. Godard’la Le Petit Soldat (1960), Kadın Kadındır (1961), Vivre sa vie (1962) ve Alphaville (1965) gibi efsane filmler yapıyor. Kadın Kadındır filmiyle Berlin Film Festivali’nde “En iyi kadın oyuncu” ödülünü alarak oyuncu olarak da başarısını kanıtlıyor.

8

Godard’tan işkolik olması nedeniyle 1964’te boşanan Karina, 1968’de Pierre Fabre’la evleniyor. 1974’de Fabre’den de boşanan Karina, boşanmasından dört sene sonra Daniel Duval ile evleniyor. 1981’de tekrar boşanan Karina, en son Dennis Berry ile evleniyor.

5

Yetenekleri saymakla bitmeyen Anna Karina, Vivre ensemble (1973), Golden City (1983), On n’achète pas le soleil (1988) ve Jusqu’au bout du hasard (1998) olmak üzere 4 tane kitap yazıyor. Önemli bir şarkıcılık kariyeri de var. Kendisi pek çok albüme imza atmasının yanı sıra Serge Gainsbourg ile düetler de yapmış.

Güzelliği şarkılara bile konu olan Karina, bugün ne mutlu ki hala aramızda.

11

Diğer biyografilerimizi de okumayı unutmayın.

Frida Kahlo kimdir?

Wes Anderson kimdir?

Madonna kimdir?

Önceki yazı

Kediler altında yirmi bin fersah

Sonraki yazı

Dünyanın en yaşlı moda ikonuyla tanışın: Iris Apfel

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir