Teknoloji ve Bilgisayar

Android 6.0 Marshmallow’la gelen 7 harika özellik

Android’in son versiyonu Marshmallow’un özellikleri Mayıs ayında tanıtıldı ve Ekim başı kullanılabilir hale gelecek. Google’ın Marshmallow’a Android 6.0 demesinin önemli nedenleri var. Marshmallow, uzun süredir Android’in gördüğü en büyük değişiklikleri beraberinde getiriyor. Android Marshmallow’la birlikte gelen en iyi özellikler şunlar:
android-6

Tek dokunuşla Google Now
Google’ın akıllı asistanı Google Now, bugüne kadar telefonunuzun ana ekranından ulaşabildiğiniz harika bir uygulamaydı. Marshmallow’la birlikte Home tuşuna basılı tutarak herhangi bir uygulamanın içindeyken Google Now’a bulunduğunuz sayfayla ilgili arama yaptırabileceksiniz. Örneğin birisi size bir restoran adını mesajla gönderdiğinde, Google Now size anında restoranın konum bilgilerini bulabilecek.

Uygulama izinleri

Marshmallow’dan önceki sürümlerde, bir uygulamayı indirirken uygulamanın istediği her şeye izin vermek zorundaydınız, Android 6.0 Marshmallow, artık her uygulamanın nelere ulaşabileceğine sizin karar vermenizi sağlıyor. Sıkıcı gibi görünebilir, ama güvenlik açısından önemli bir geliştirme.

 

Parmak izi desteği
Bir süredir akıllı telefonlarda gördüğümüz parmak izi okuyucuları artık daha sık göreceğiz. Eskiden telefon üreticileri parmak izi okuyucusu teknolojisi için kendi kodlarını yazmak zorundaydılar, artık bu özellik Android’in kendisinde var.

 

USB Type-C 
usb-c
Son USB teknolojisi USB-C’yi son çıkan laptoplarda ve birkaç akıllı telefonda görmeye başladık. Hemen hemen her şey için kullanılabilen USB-C’nin en dikkat çeken özelliği, çift taraflı kullanılabilmesi.

 

Doze
Her yapılan işletim sistemi güncellemesinde pil süresinde iyileştirmeler olduğu söylense de, bunu pek göremiyoruz. Ama Android Marshmallow’daki Doze özelliği, bunu değiştirecek gibi duruyor. Doze, cihazınızın hangi uygulamaları kullandığını takip edip, kullanılmayan uygulamaları gün içinde duraklatıyor, böylece pil süresinde bir uzama oluyor.

 

Daha iyi Kes, Kopyala, Yapıştır
Marshmallow’daki küçük ama etkili bir diğer gelişme kopyalama ve yapıştırmadaki kolaylaştırma. Artık ekranın üstünde kes-kopyala-yapıştır seçeneklerini aramak yerine, seçtiğiniz metin üzerinde bu seçenekleri bulabileceksiniz.

 

Chrome artık diğer uygulamalar içinde çalışabilecek
Bir uygulamanın içindeki bir linke tıkladığınızda artık uygulamadan atılmak yerine, iOS cihazlardaki gibi uygulama içinde kolayca Chrome kullanabileceksiniz.

Önceki yazı

Kafa dağıtmak için izleyebileceğiniz en komik ve geyik diziler

Sonraki yazı

Nerd tayfanın hayallerini süsleyen en taş hatunlar

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir