Teknoloji ve Bilgisayar

Android 5.0 (Lollipop) incelemesi

Google’ın Lollipop kod adlı yeni Android sürümü Android 5 hakında merak ettiğiniz her şey…

Android 5.0’daki ilk göze çarpan şey yeni tasarımı. Bu tasarımı “Material design” olarak tanıttılar. Lollipop’ın en önemli olayı bu yeni kartlı tasarımı diyebiliriz. Telefonda nereye giderseniz gidin karşınıza bu kartlar geliyor. Yeni tasarıma alışmak biraz zaman alıyor, ama Google başarılı animasyonlarıyla bu süreci görsel olarak eğlenceli bir hale getirmeyi başarmış.
android-5Bütün bu görsel değişikliklerin yanında tabii ki fonksiyonel değişiklikler de yapılmış. Android’de zaten iyi olan bildirimler çok daha iyi hale getirilmiş. Artık bildirimler kilit ekranında görünüyor ve müdahale etmek için kilidi açmanıza bile gerek yok. İstediğiniz uygulamaların bildirimlerini kilit ekranına getirmeme gibi bir seçeneğiniz de var.
notificationAndroid 5.0’da güvenlik konusunda da çok iyi geliştirmeler yapılmış. Artık telefona ya da tablete birden fazla kullanıcı eklemek mümkün. Bunun yanı sıra bir de misafir modu eklenmiş. Artık telefonunuzu misafir moduna alarak rahatlıkla arkadaşlarınızın eline verebilirsiniz.
misafir-moduPil kullanımı konusunda Google’ın “Project Volta” adını verdiği ve hala geliştirilmekte olan bir yenilik yapılmış. Artık cihazınızın şarjının ne kadar süre sonra biteceğini daha tutarlı bir şekilde görebiliyorsunuz. Pil kullanımı konusunda bir diğer geliştirme de şarjınızın kaç dakika sonra dolacağını görebilmeniz.
pilAndroid 5.0 Lollipop’ta Multitasking hiç olmadığı kadar eğlenceli hale getirilmiş. Chrome ve GMail gibi uygulamalardaki sekmelerinizi artık Multitasking kısmında tek tek görebiliyorsunuz ve bu işinizi bayağı kolaylaştırıyor.
android-multitask
Android 5.0, Google’ın Android 4.0’dan beri çıkardığı en fazla geliştirme içeren işletim sistemi olmuş. Artık Android hiç olmadığı kadar renkli ve eğlenceli!

Önceki yazı

Mimari ve süslemede çığır açmış camiler

Sonraki yazı

Sıradan insanlar Kim Kardashian olmaya çalışırsa

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir