Sağlık

Akşamdan kalmamak için alabileceğiniz basit önlemler

İçmek güzel. Sarhoş olup sınırlardan kurtulmak, delice eğlenebilmek ve gülmek ve de doyasıya gevezelik yapabilmek için daha elverişli bir ruh halini başka hiçbir şey size veremez. Ama ya sonra? Bunun sonrası akşamdan kalmak. Bazıları için dünyanın en kötü fiziksel hallerinden biri akşamdan kalmak. Ama alacağınız bazı basit önlemlerle çok içeceğiniz akşamların sabahını daha çekilebilir hale getirmek mümkün. İşte onlardan bazıları:
aksamdan-kalma-onlem (6)Bol bol su için
İçmeye başlamadan önce, içerken ve içtikten sonra mutlaka bol bol su için. Tamam daha fazla tuvalete gideceksiniz ama akşamdan kalmayacaksınız. Çünkü su alkolün parçalanması ve vücudunuzdan atılması için şarttır. Peki ne kadar su içeceksiniz? Şöyle mesela, içtiğiniz her bir kadeh şarap için en az bir o kadar da su içeceksiniz. Sulu formül bu.
aksamdan-kalma-onlemYağlı besinlere ağırlık verin
Alkol alırken karbonhidratlar ve şekerlere çok yaklaşmayın. Çünkü bunlar çok çabuk parçalanıp sindirilir ve bağırsaklarda emilir. Tabi bunlar emilirken aldığınız alkolün de hemencecik emilmesine neden olur. Peki ne yapmak, ne yemek lazım? İçerken yağlı besinlere ağırlık vermek daha iyidir. Yağlar çok daha uzun sürede sindirilir ve emilir. Bağırsaklarınız yağlarla meşgulken aldığınız alkolü emmek için çok fazla uğraşamaz. Böylece alkolün kana karışma süresi uzar ve sizi pat diye vurmaz. Yağların sindirilmesi 12 saati bulabildiği için sabah kalktığınızda dayak yemiş gibi olmazsınız.
aksamdan-kalma-onlem (7)Mola vererek için
Kadehleri, şişeleri üst üste yuvarlamayın. Vücudunuza az zaman verin. Mesela 1 şişe bira içtiniz. Sonra hemen yenisine davranmayın. Arada yavaş yavaş bir bardak su için ya da başka bir alkolsüz içecek tüketin. Gece uzun, zaten bol bol içecekseniz. 10-20 dakika ara verseniz zarar görmezsiniz. Bu da akşamdan kalmamak için etkili bir çözüm, uygulamakta fayda var.
aksamdan-kalma-onlem (8)Ne içtiğinize dikkat edin
Viski, rom ve kırmızı şarap ertesi gün ciddi baş ağrısına neden olabilir. Az içecekseniz sorun yok ama abartacaksanız bira ya da votkalı kokteylleri tercih etmenizde fayda var.
aksamdan-kalma-onlem (5)Karıştırmayın
İstikrarlı davranın ve içtiğiniz içkiye sadık olun. Rakı, viski, bira, votka, jager, tekila ne bulursanız içmeyin. Başladığınız içkiyle devam edin. Karıştırınca hem maymun olursunuz, kusarsınız, hem de ertesi gün çok kötü olur 2 gün kendinize gelemezseniz.
aksamdan-kalma-onlem (4)Üstün Alman kimyasına güvenin
Kendinize dur diyemediniz, sınırsız ve umarsızca içtiniz. Artık çok mu geç? Ertesi sabah çok mu kötü geçecek? Yapabileceğiniz son bir şey daha var! Almanları sevmek için başlıca bir neden olan Alka-Seltzer’e güvenin. Sızmadan önce ne yapın edin iki tablet Alka-Seltzer efervesan tableti bir bardak suda eritin ve hepsini için. Bu da ertesi gününüzün daha az kötü geçmesini sağlayacaktır. Bu yüzden parti öncesi eczaneye mutlaka uğrayın. Son iki tableti de her zaman kendinize ayırın.
aksamdan-kalma-onlem (3)

Önceki yazı

2014'ün en tuhaf tıbbi olayları

Sonraki yazı

Koli bandı ile resim nasıl yapılır?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir