Bilim ve DoğaCinyus Facts

Ahtapotlar hakkında ilginç bilgiler

Ahtapotlar çok acayip canlılar. Vücutların hiç kemik yok. Zaten vücutları da bir garip. Kafalarına bağlı 8 kolları var, istedikleri renge ve dokuya bürünebiliyorlar. Akıl almayacak derecede farklılar ki bizce uzaylılar. İşte ahtapotlar hakkında daha da şaşırmasına neden olacak ilginç bilgiler:

– Ahtapotların 3 kalbi vardır.

– Ahtapotların 8 kolundan her birinde ortalama 250 vantuz bulunur.

Ahtapotlar renk ve vücut dokularını çevrelerine göre değiştirebilir. Bunu avlanmak ya da yırtıcılardan korunmak için şahane şekilde kullanır.

– Daha ilginci ahtapotlar avcıları korkutmak için tehlikeli deniz canlılarını taklit edebilir. Mesela bazı ahtapotlar deniz yılanı, vatoz, aslanbalığı ya da denizanası taklidi yaparak avcıları korkutur. Bakın mesela aşağıdaki vatos taklidi yapıyor:

– Kore ve bazı başka uzakdoğu ülkelerinde birçok restoranda ahtapotlar henüz canlıyken servis ediliyor ve yeniyor.

– Bazı ülkelerde ise ahtapotlar üzerinde bilimsel amaçlı cerrahi için bile anestezi şartı var.

– Çünkü ahtapotlar gerçekten çok zeki hayvanlar ve gelişmiş bir sinir sistemleri var.

– Mesela bir ahtapot içine koyulduğu bir kavanozun kapağını çevirerek açabiliyor ya da karmaşık labirentlerden kolayca çıkabiliyor. Biliminsanları ahtapotların öğrenme yetisi olduğu konusunda çok güçlü kanıtlara sahip. Dahası pek çok deniz canlısında olmayan kısa süreli hafıza ve uzun süreli hafızaya sahipler.

– Bazı ahtapotlar korunmak için yanlarında içine girebilecekleri deniz kabukları ya da başka sert cisimler taşıyabiliyor.

 

– Ahtapotların vücutlarındaki tek sert doku papağan gagasına benzeyen dişleri.

– Ahtapotlar o kadar esnek ki boyutları ne olursa olsun bozuk para genişliğinde deliklerden ve borulardan geçebiliyorlar.

– Mavi halkalı ahtapot dünyanın en zehirli hayvanlarından biri. Hatta en zehirli deniz canlısı. Tek bir ısırığı yetişkin bir insanı öldürebilir. Panzehiri de yok.

– Erkek ahtapotlar çiftleşmeden birkaç hafta sonra ölüyor.

– Dişi ahtapotlar ise tek seferde 150.000 kadar yumurta bırakabiliyor. Dahası dişi ahtapotlar yavrular yumurtadan çıkana kadar ki yaklaşık 3 ay yumurtaların başından hiç ayrılmıyor. Bu yüzden yavrular yumurtadan çıkarken anne de ölmüş oluyor.

Önceki yazı

Leonardo Da Vinci hakkında ilginç bilgiler

Sonraki yazı

1 milyon karede kült filmler: 1.000.000 Frames

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir