Sağlık

Acil durumlarda hayatınızı kurtarabilecek bilgiler

Her insan hayatında bir kez de olsa ölümle karşı karşıya kalabilir. Bu tür durumlarda bazı şeyleri bilmek hayatta kalmanızı sağlayabilir. İşte acil durumlarda hayat kalmak için bilmeniz gereken birkaç önemli bilgi:

hayatta-kalma-taktikleri

1. Denizde sizi açığa doğru sürükleyen bir akıntıya kapılırsanız, kurtulmak için sahile paralel yüzün. Kıyıya doğru, yani akıntıya karşı yüzerseniz çok çabuk yorulur ve boğulabilirsiniz.

2. Örneğin kalabalık bir ortamdasınız saldırıya uğradınız ve yardıma ihtiyacınız var. Yerde oturup ağlayarak insanların size yardım etmesini beklemeyin. Kalabalık içinden yardım isteyeceğiniz kişiyi belirleyin ve doğrudan ona seslenerek yardım isteyin. Mesela “Hey, mavi gömlekli abi, bana yardım et.” Aksi halde insanlar durur ve sizi izler, gereken yardımı alamazsınız.

3. Unutmayın nefes almadan 3 dakika hayatta kalabilirsiniz. 3 hafta herhangi bir şey yemeden yaşayabilirsiniz. Ancak su içmeden sadece 3 gün hayatta kalabilirsiniz. Yani önceliğiniz nefes almak ve su içmek olsun.

4. Çoğu yabancı ülkede ambulans veya acil yardım telefonu Türkiye’de olduğu gibi 112’dir.

5. Kapalı bir yerde bir yangının ortasında kalırsanız zehirli dumandan korunmak için mümkün olduğunca zemine yakın nefes alın. Zehirli gazlar havadan hafif olduğu için ortamın üst kısmında toplanır. Temiz hava zemine yakın kalır.

6. Kendi kendinize Heimlich manevrası yapmayı öğrenin. Böylece soluk borunuza yabancı cisim kaçtığında bunu kendi kendinize çıkarabilirsiniz.

7. Asansör düşerken zıplamak sizi hayata değil, ölüme yaklaştırır. Düşen bir asansörde hayatta kalma ihtimalinizi artırmak için çömelmeniz daha doğru olur.

8. Yeşil de yansa adımınızı atmadan önce sağınıza ve solunuza mutlaka bakın.

Önceki yazı

En ölümsüz canlılar

Sonraki yazı

Vampir nedir?

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir