Cinyus Facts

31 çekmek deyimi nereden geliyor?

Mastürbasyon yapmak hemen her erkek ve kadının sıkça başvurduğu bir cinsel tatmin yöntemi. Cinsel partneri olmayanlar ya da olanlar sıklıkla mastürbasyon yapıyor. Mastürbasyona çok çeşitli argo niteleme yapılmış ve yapılıyor. Elizabeth ile takılmak, çavuşu tokatlamak vs. bu eylemi tanımlayan birçok argo deyimden sadece birkaçı. Türkiye’de mastürbasyon için kullanılan en yaygın argo deyimlerden biri 31 çekmek. Çok uzun yıllardır hemen hemen her kuşaktan erkek kendi kendine cinsel tatmin için bu tanımı kullanıyor.
31 cekmek31 çekmek deyimi içerdiği sayı dolayısıyla bazı kafa karışıklıklarına da neden oluyor. Mesela cinselliğini yeni tanıyan genç erkekler 31 çekmek deyimi nedeniyle yanılarak boşalmanın “31”de gerçekleşeceğini ya da en azından öyle olması gerektiğine inanıyor. Aslında durum kesinlikle bununla ilgili değil.

31 çekmek aslında günümüzden çok eski dönemlerde ortaya çıkmış bir niteleme. Eskiden, yani birkaç yüzyıl önce bu topraklarda yaşayan erkekler mastürbasyon için “el çekmek” diye bir tabir kullanıyordu. Ancak bu ortalıkta ağızlarına alamayacakları bir laf olduğu için bunun yerine bir alternatif geliştirdiler. O dönem argo kelimelere ve küfürlere ebced hesabıyla karşılıklar bulunuyordu. Ebced hesabı aslında harflere sayısal değerler vermek ve bu şekilde çeşitli kodlamalar ve hesaplamalar yapmak için kullanılan antik bir yöntemdir. Konumuza dönelim, ne dedik “el çekmek”. Elbette o zamanlar Türkçe Arapça harflerle yazılıyordu. Arap alfabesinde “el” kelimesi hemze ve lam harfleri ile yazılıyordu. Ebced hesabına göre hemzenin sayısal değeri 1, lam’ın sayısal değeri ise 30’dur. İkisi toplandığında yani hemze (1) + lam (30) el’in sayısal değeri 31 olur.

İşte 31 çekmek deyimi buradan geliyor. Eski erkekler “el çekmek” yerine “31 çekmek” diyerek bu “ayıp” eylemi şifreliyordu. Sonraları deyim çok yaygınlaşınca bir gizliliği kalmadı. Mastürbasyon yapmak ve 31 çekmek neredeyse aynı anlama geldi hala sevilerek kullanılıyor.

Önceki yazı

En büyük deniz canlıları

Sonraki yazı

2015'te merakla beklenen filmler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir