BlogSanat ve Eğlence

2015’in en iyi dizileri

Bu yıl, sadece ABD’de akşam kuşağı yayınlanan dizi sayısı 400’den fazlaydı. Buna televizyon dışı programlar, gündüz ve gece kuşağını eklediğimizde 1000’den fazla diziye ulaşıyoruz. Bu binlerce dizi arasından bizim Türkiye’den ulaşabildiğimiz dizilerden en iyi 10 tanesini sıraladık. Fargo fanları, lütfen kızmayın, sadece 10 dizilik yerimiz vardı.

10- Jessica Jones 
jessica jones

Netflix dizisi Jessica Jones’un tek kötü yanı, olayları biraz uzatması. Bir kadın süper kahramanın maceralarını anlatan Jessica Jones, süper kahramanları televizyona uyarlama konusunda benzerlerinin çok ilerisinde.

9- The Jinx 
the-jinx

Seri katil Robert Durst’ün hayatını 6 bölümlük bir belgesel-dizi halinde anlatan The Jinx, hikayesinin farklılığı ve gerçekliğiyle yılın en iyi televizyon işleri arasına rahatça giriyor. Dizinin yayınlanmasının ardından Durst’ün soruşturma dosyasının baştan açılması ise ayrı bir ilginçlik.

8- Rick and Morty 
rick-and-morty

Adult Swim’in sıradışı çizgi dizisi Rick and Morty, televizyon dünyasının gördüğü en yaratıcı işlerden biri olabilir. Bilim-kurgu ve komediyi inanılmaz bir şekilde buluşturan ve bize hiç sıkmadan izleten Rick and Morty, daha önce izlediğiniz çizgi dizilerden çok farklı.

7- Narcos 
narcos

Kokain satarak Kolombiya’nın en zengin 5. insanı olmuş Pablo Escobar‘ın sıradışı hayatını anlatan Netflix dizisi Narcos, yılın bir oturuşta deliler gibi izlenesi dizilerinden. Diziyi en çok izleten şey de olayın tamamen gerçek oluşu.

6- Broad City 
broad city

YouTube’dan televizyona transfer olan deli ikili Ilana Glazer ve Abbi Jacobson’ın kendi yazıp, oynayıp, yönettikleri komedi Broad City’nin ikinci sezonunda yapım ekibinin büyümesiyle, zaten inanılmaz derecede komik olan dizi, ikinci sezonunda daha da komik ve absürt hale geldi.

5- You’re the Worst
youre the worst

İlk sezonuyla “bu ilişkinin yürümeyeceğini kesin biliyoruz” diyerek deneysel bir işe girişen Gretchen ve Jimmy, bu sezonda ilk sezondaki kadar iyi değiller; ama bir komedi dizisinin ciddi bir şekilde depresyon konusunu incelemesi sayesinde You’re the Worst, yılın en iyileri arasına rahatlıkla giriyor.

4- Mad Men 
mad men

Son 7 bölümünü yayınlayarak bize veda eden bol ödüllü dizi Mad Men’in son sezonu da her zamanki kadar başarılıydı. Her zaman kendi kurallarına göre ilerleyen Mad Men, Don Draper’ın hikayesini harika bir şekilde sonlandırdı ve Amerikan 60’larını Amerikan 70’lerine kusursuz bir şekilde bağlamayı başardı.

3- Master of None
master of none

Parks and Recreation‘dan tanıdığımız ultra sempatik kişi Aziz Ansari’nin Alan Yang’ı da yanına alarak yazdığı ve oynadığı yarı otobiyografik dizi Master of None, her bölümde hayatın başka bir boyutunu işliyor ve her bölümü ayrı bir film gibi.

2- The Leftovers 
the leftovers

Düşük reytinglere rağmen üçüncü sezon onayı alan ve kimsenin tam olarak neler olduğunu anlayamadığı gizemli dizi The Leftovers’ın ikinci sezonu, ilk sezonda “bu dizi çok iyi ama nasıl?” diyenlerin beğenisini tam olarak kazanmayı başarıyor. Olayların New York’tan Texas’a taşındığı dizinin ilk sezondaki depresifliği, bu sezonda biraz daha azaltılmış.

1- Transparent 
transparent

Amazon’un Netflix’e karşı en güçlü silahlarından biri olan Transparent, birçok eleştirmen tarafından yılın en iyi işi ilan edildi. Birbirinden farklı karakterleri barındıran bir aileyi, bundan sonraki hayatına hissettiği gibi, bir kadın olarak devam etmeye karar veren babalarının etrafında birleştiren Transparent’ın samimiyetini çok az dizide veya filmde görmüşsünüzdür. Bencilce davranan karakterlerle bize kendimizi gösteren dizi, çok da güzel özeleştiri yaptırıyor.

Önceki yazı

Neden manzara resimlerini herkes sever?

Sonraki yazı

Güç'ün karanlık tarafına bile rahatça çemkirebilecek en kötü Türk dizisi yengeleri

1 Yorum

  1. çağdo
    22 Aralık 2015 at 20:03 — Cevapla

    Fargo’yu bu listede görememek üzücü :/

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir