Bilim ve DoğaCinyus FactsSağlık

2014’ün en tuhaf tıbbi olayları

2014’te akıllara durgunluk veren birçok tıbbi olay yaşandı. Beyinciksiz kadın, burnunda sülükle yaşayan gezgin, 3 ebeveynli çocuk ve başka ilginç tıbbi hikayeleri sizin için derledik…
beyinciksiz-yasayanBeyinciği olmayan kadın bulundu
Beyincik sinir sistemimizin en önemli parçalarından biri. Birçok önemli işlevi var. Aynı anda birkaç şeyi yapabilmemiz, mesela düşünmeden vites değiştirmemiz ya da yürüken konuşabilmemiz gibi farkında olmadan yaptığımız birçok motor hareketten sorumlu. Daha birçok başka işlevi de var elbette. Kafatasının içinde önemli bir yer kaplıyor. Yani beyincik olmadan sağlıklı bir hayat sürmemiz imkansız görünüyor. Ama Çinli araştırmacılar 2014 içinde çok enteresan bir keşif yaptı. 24 yaşında sağlıklı bir kadının kafatasını görüntülediklerinde beyinciğinin olmadığını fak ettiler. Dahası adı açıklanmayan kadın gayet sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyordu.
alana3 ebeveynli çocuk doğdu
Genetik çalışmalar artık çok enteresan yerlere doğru gidiyor. Mesela artık labaratuvar ortamında üreme hücreleri modifiye edilebiliyor. Sitoplazmik transfer denen bir yöntemle annenin DNA yapısı başka bir kadının DNA yapısı ile birleştilip karıştırılıyor. Aslında durum daha karmaşık ama temel olarak böyle. Sonra bu karışık yumurta hücresi dölleniyor ve tüp bebek olarak dünyaya geliyor. Yani biyolojik olarak 3 ebeveyn oluyor. Şimdiye kadar bu yöntemle 17 çocuk doğmuş. Bakınız fotoğraftaki Alana adlı kız da onlardan biri. Bu yöntem etik otoriteleri tarafından şimdilik yasaklanmış durumda.
cok disli cocuk264 dişli ergen bulundu
Hindistan garip bir yer gerçekten. Çok enteresan tıbbi gariplikliklere ev sahipliği yapıyor. Ashik Gavai adlı 17 yaşındaki ergen de o garipliklerden birine sahipti. Ashik Gavai’nin ağzında 250’den fazla diş vardı. Çocuğun sağ alt çene bölgesinde toplaşan bu dişlerin 232’si ameliyatla alındı. şimdi 28 dişi var.
Concetta AnticoTetrakromat ressam
Tetrakromasi bir tür genetik mutasyon. Bu mutasyona sahip olan insanlar çok daha geniş bir renk tayfında görebiliyor. Şöyle normal bir insanın gözünde mavi, yeşil ve kırmızı renklere duyarlı hücreler vardır. Bu normal olan duruma trikromat deniyor. Tetrakromatlarda ise 3 renk reseptörüne ek olarak bir renk reseptörü daha var. Bu da kişinin görebildiği renklerin sayısını artırıyor. Ancak şöyle de bir durum var, 4. reseptör grubunun zaten var olan mavi, yeşil ve kırmızı reseptörlerden farklı dalga boylarını algılaması gerekiyor. Tetrakromatların çoğunda 4. grup reseptörler var olan reseptörlere benzediği için algıda değişen bir şey olmuyor. Ama mesela Concetta Antico’nun 4. grup reseptörleri farklı dalga bıyundaki renkleri algıyor. Bu da onun 100.000 renkten fazlasını ayırt etmesini sağlıyor. Bir de şu var tetrakromasi genelikle kadınlarda görülüyor. Zaten çok ender olan bu durum erkeklerde çok daha ender görülüyor.
burunda sulukİnsan burnunda yaşayan sülük
Daniela Liverani adlı gezgin kadın Güneydoğu Asya’nın derinliklerine doğru bir tatile çıkıyor. Memleketine döndüğünde ise onu çok ilginç bir olay bekliyor. Kadın seyahatten döndükten bir ay sonra kadar banyoya giriyor. Banyodan çıktıktan sonra gözünün burnuna yakın köşesinde bir kan topu görüyor. Koşarak doktora gidiyor. Doktorlar gözde görünen şeyin 5 cm uzunluğunda bir sülük olduğunu ve yaklaşık 1 aydır orada takıldığını ve kadının kanını emdiğini söylüyor. Sonra sülük çıkarılıyor. Çok fena değil mi?

Önceki yazı

Gezegenler nasıl kokuyor?

Sonraki yazı

Akşamdan kalmamak için alabileceğiniz basit önlemler

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir