BlogGenelSanat ve Eğlence

13 kült korku filmi

Korku filmi deyince aklımıza bir sürü film geliyor. Lakin bazıları var ki rüyaları kabuslara boğan cinsten. Sizin için en korkuncundan 13 film seçtik.

1) Psycho (Sapık)

1960 yapımlı Psycho, Alfred Hitchcock‘un başyapıtı sayılabilir. Psikozlu bir katili konu alan Sapık ilk gösteriminde bir salon insanı çığlık çığlığa bırakmış. Meşhur duş sahnesi için bile izlemek şart. Bates Motel’de yerinizi ayırtın.

large_psycho_blu-ray_5   2) Rosemary’s baby (Rosemary’nin Bebeği)

Roman Polanski‘nin bu kült korku filmi 1968 yapımı. Şeytanın çocuğunu taşıyan Rosemary’nin hikayesi içinizi ürpertecek. rosemarys_baby   3) The Texas Chainsaw Massacre (Teksas Katliamı)

Tope Hooper’ın yönettiği 1974 tarihli Teksas Katliamı bağımsız bir korku filmi. Yine bir grup genç kurban var. 300.000 dolardan daha az bir maliyetle yapılan film yamyam bir ailenin işkence görüntüleri ile bolca dehşet ve gerilim içeriyor. Türün sevenleri mutlaka izlemeli. largethetexaschainsawmassacreblu-ra   4) Shining (Cinnet)

Jack Nicholson’un muhteşem oyunculuğu ile dolu bir gerilim ve korku hikayesi olan The Shining, 1980 yapımı bir Stanley Kubrick filmi. Uzun ve detaylı takip sahnelerinin çekimi için steadicam’in bu kadar uzun süre kullanıldığı ilk film The Shining. Yavaş yavaş deliren Jack’in hikayesi için izleyiniz, izletiniz. the_shining_2   5) 13th Friday (13. Cuma)

Özellikle çocukluğunu 80’lerde yaşayanlar için 13. Cuma filminin yeri başkadır. S. Cunningham tarafından çekilen bu bağımsız korku filmi başarıya doymamış ki 9 devam filmi daha var. Terk edilmiş bir kamp ve buradaki kanı kaynayan gençlerin pıtır pıtır ölmesi klişesinin kaynağı bu film de korku severler için izlenmesi gereken filmlerden. friday-the-13th-reboot-2009   6) The Thing (Şey)

Şey, 1982 yapımlı bir John Carpenter filmi. Kurt köpeğinin kamerayla kurduğu temaslar sinema tarihinin en gerilim veren sahnelerinden olabilir. Katıksız korku, kan, gerilim sunan Şey ile bol bol zıplamaya hazır olun. the-thing-ufo   7) A nightmare On Elm Street (Elm Sokağında Kabus)

Wes Craven tarafından 1984 yılında çekilmiş, gelmiş geçmiş en kült korku filmlerinden olan Elm Sokağında Kabus aynı zamanda Johny Depp’in de ilk oyunculuk tecrübesini barındırıyor. Rüyaların korkunç misafiri seri çocuk katili Freddy Krueger’i nasıl unutabiliriz ki? 3107695-3533575532-fredd   8) The Blair Witch Project (Blair Cadısı)

Daniel Myrick ve Eduardo Sanchez’in 1999’da çektiği bu belgesel “found footage” denen özel bir çekim tekniğinin de kült olmasına neden olmuş. Blair Cadısı efsanesini araştırmaya giden 3 kişilik bir belgesel ekibinin ormanda kaybolmasıyla başlayan olaylar, efsane bir final ile son buluyor. 19196752   9) The Ring (Halka)

The ring gösterime girer girmez efsane haline gelen, bir süre televizyon ekranına bakamamamıza neden olan bir psikolojik korku filmi. Japon korku filmi Ringu’nun Amerikan versiyonu olan Halka, Gore Verbinski arafından 2002 yılında çekildi. Korkutma etkisi hala tecrübeyle sabittir. cy8c1   10) The Others (Diğerleri)

Yönetmenliğini Alejandro Amenábar’ın yaptığı, başrode Nicole Kidman’ın oynadığı bu korku filmi unutulmaz filmler arasındaki yerini çoktan aldı. Gerilim dolu sahneleri ve müthiş finali ile Others’ı izlemeyen kalmasın diyoruz. the-others-the-others-2001-film-32714590-1280-854   11) Rec (Ölüm Çığlığı)

Jaume Balaguero tarafından yönetilmiş ve yazılmış 2007 İspanya yapımı korku filmi Rec, bir apartmanda yayılan bir virüs ve zombiye dönüşen insanlarla ilgili. Handycam ile çekilmiş Rec son dönem korku filmleri arasında inandırıcılığı ve yüksek doz gerilimi ile göz dolduruyor, listeye mutlaka alınmalı. rec_2007_720p_bluray_x264-sinners-hdwarez_com-3   12) El Orfanato (Yetimhane)

2007 yılında çekilmiş bu film, İspanyol korku filmlerinin orijinalliğinden nasibini almış. Juan Antonio Bayona’nın ilk uzun metrajlı sinema filmi olan “El Orfanato” nun yapımcıları arasında Pan’ın Labirenti filminin yönetmeni Guillermo del Toro da bulunuyor. Eski bir yetimhaneyi satın alarak bakım evine dönüştürmek isteyen bir ailenin yaşadıklarını konu alan hikayenin bol ödüllü olduğunun da altını çizelim. elorfanato   13) Martyrs

Bu filmdeki şiddet, kan ve psikolojik yıkım dozunu sanırız anlatmak çok zor. Pascal Laugier’in 2008’de vizyona giren bu son derece orijinal ama izlemesi zor filmi eminim gerçek korku ve gerilim severleri fazlasıyla tatmin edecek. uUnHUJaaZFYbsXVRWvd5OqREKLk

Önceki yazı

İstediğiniz renkte ruj yapmak çok kolay!

Sonraki yazı

En yaygın komplo teorileri

Henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir